2 kwietnia| Wiadomości

Co powiedziałby dziś św. Jan Paweł II do niniwitów?

Dziś, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II! To postać ważna dla ludzi na całym świecie, […]

Dziś, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II! To postać ważna dla ludzi na całym świecie, autorytet, punkt odniesienia. I dla nas, niniwitów, jako patron, zajmuje on szczególne miejsce w naszej duchowości.

Duchowni zachęcają do włączenia się we wspólną modlitwę i symboliczne zapalenie świec w oknach dziś, o godz. 21.37. To już tradycja. Warto ją pielęgnować. Warto też pamiętać, czym kierował się w życiu Karol Wojtyła, najpierw jako młody człowiek, poszukujący swojej drogi, doświadczony horrorem wojny, a następnie wybierający głos Boga w swoim życiu jako kapłan. Kiedy myślimy o aktualnych czasach i narzekamy, że nam ciężko, pomyślmy o papieżu. Wielkiego człowieka wykuły trudne doświadczenia. Jako wybitny teolog, mówił rzeczy trudne, ale do młodych zawsze zwracał się językiem zrozumiałym, motywującym.

Co dziś powiedziałby do nas?

Czas, w którym rodziła się NINIWA, był czasem ostatnich miesięcy pontyfikatu św. Jana Pawła II, a także jego śmierci dla tego świata. Św. Jan Paweł II zaufał młodzieży. Na jej barki złożył dzieło ewangelizacji. W Szwajcarii powiedział do młodych następujące słowa:

Wyrusz w drogę. Nie zadowalaj się dyskutowaniem; nie czekaj, aby zrobić coś dobrego, na okazje, które może nigdy się nie pojawią. Już nadszedł czas działania! (…). Wy, młodzi, jesteście powołani do głoszenia orędzia Ewangelii świadectwem życia. Kościół potrzebuje waszej energii, waszego entuzjazmu, waszych młodzieńczych ideałów, aby Ewangelia mogła przenikać w tkankę społeczeństwa (…). Nie ma czasu, aby wstydzić się Ewangelii. Jest to raczej czas głoszenia jej na dachach…

Wydaje się to bardzo symboliczne dla nas dzisiaj! Żartobliwie powiemy, że skoro nie możemy wychodzić z domu, to możemy przynajmniej wyjść na dach? Co jednak możemy zrobić dla głoszenia Ewangelii siedząc w domu? Jak nigdy wcześniej są ku temu sposoby i narzędzia. Bądźmy kreatywni, bądźmy zmobilizowani. Przesłanie obecnego papieża, Franciszka, by zejść z kanapy, jest także dalej aktualne, mimo że pozostajemy w domach. Wykorzystajmy internet, ale przede wszystkim…

Odkryjmy siebie

Dopiero, gdy odkryjemy siebie, będziemy mogli odkrywać prawdę przed innymi. Do tego zachęca też nasza nowa, niniwowa inicjatywa. Ruszył blog.niniwa.pl na którym możesz podzielić się swoim świadectwem, przeżywaniem codzienności, relacją z Bogiem. To platforma, którą oddajemy ci do dyspozycji, za głosem naszego patrona, św. Jana Pawła II.

Dowiedz się o Odkryj Siebie tutaj >>

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.