cathopic.com
2 kwietnia| Wiadomości

Niedziela Palmowa 2.0. Proroczy przekaz Franciszka?

Najbliższa niedziela, to Niedziela Palmowa i jednocześnie 35. Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach na całym świecie. Ta niedziela to zawsze […]

Najbliższa niedziela, to Niedziela Palmowa i jednocześnie 35. Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach na całym świecie. Ta niedziela to zawsze wyjątkowy czas modlitwy młodych i za młodych. W tym roku w nowej, wirtualnej odsłonie. Czy papież Franciszek mógł to przewidzieć?

W związku z epidemią i obostrzeniami, przeżywanie Niedzieli Palmowej przenosi się do internetu. Jednak niech tam nie zostanie! Najważniejsze są nasze serca i ich przemiana! W ich kształtowaniu mają pomóc liczne akcje uruchamiane przez nowoczesne media. Jedną z propozycji jest akcja #palmowachallenge organizowana przez Katowickie Duszpasterstwo Młodych oraz Duszpasterstwo Akademickie. W ramach trwającej już jakiś czas akcji, popularne osoby proponują młodym ciekawe, konkretne, rozwijające zadania! Wśród zaproszonych do współpracy osób są np. aktor Maciej Musiał czy dżudoka Piotr Kuczera.

W ramach jednego z zadań Kuba Wesołowski namawia do rozwijania dobrych rzeczy i pasji, bo jak mówi definiuje nas nie to co mówimy, ale to co robimy.

Zadania #palmowachallenge możesz śledzić na fanpage’u Młodzi dla Młodych tutaj >>

Dobrze, a co przewidział papież Franciszek?

Wyjaśnia to ks. Emil Parafiniuk, dyrektor KBO ŚDM w Polsce – Młodzi ludzie i duszpasterze wykazują w tych dniach wielką kreatywność. Część biskupów będzie w Niedzielę Palmową sprawować Msze św. w intencji młodzieży, transmitowane online, będą organizowane spotkania wirtualne, łącznie grupami dzielenia, jedna z diecezji przygotowała też na piątek przed Niedzielą Palmową Drogę Krzyżową z rozważaniami w oparciu o papieskie orędzie na 35. ŚDM. Także w piątek zostanie opublikowana Droga Krzyżowa autorstwa bp. Marka Solarczyka, także inspirowana tym orędziem.

Aż trudno uwierzyć, jak „prorocze” w kontekście tego, co teraz przeżywamy, okazało się papieskie orędzie przygotowane na ten dzień. Papież dzieli swój tekst na następujące punkty: zobaczyć cierpienie i śmierć, ulitować się, przystąpić i „dotknąć”, „młodzieńcze, tobie mówię wstań” i nowe życie jako „zmartwychwstałych”. Przecież to jest to, co w tej chwili przeżywamy! – mówi ks. Emil.

Najbliższy 35. Światowy Dzień Młodzieży powinien odbyć się w Niedzielę Palmową 5 kwietnia pod hasłem: „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (por. Łk 7, 14). Decyzja o jego organizacji lub przełożeniu pozostaje w gestii diecezji na całym świecie.

Źródło: KAI / własne

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.