3 kwietnia| Wiadomości

Krystyna Czubówna rozlicza nasz 1%! Wyjaśnia jak to zrobić

Lubisz programy przyrodnicze? Krystyna Czubówna opowie Ci nie tylko jak gepard poluje na gazelę, ale też jak rozliczyć PIT niczym […]

Lubisz programy przyrodnicze? Krystyna Czubówna opowie Ci nie tylko jak gepard poluje na gazelę, ale też jak rozliczyć PIT niczym rekin biznesu!

W poprzednim poradniku rozliczeniowym dla młodych, znajdziesz go tutaj (Jak rozliczyć PIT za 2019 r.? Poradnik dla młodych)>>

pisaliśmy o trzech metodach rozliczenia się z fiskusem. Tym razem proponujemy konkretne instrukcje, krok po kroku.

1) Pierwsza metoda jest dla osób, które chcą jednocześnie wesprzeć swoim 1% podatku dochodowego Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA.

Rozliczenie opiera się bowiem o program PITax dla organizacji pozarządowych. To wiarygodne i proste narzędzie. Niech osoba p. Krystyny Czubówny będzie tego uwiarygodnieniem. Zobacz, czym jest PITax!

Chcesz przeczytać więcej o naszych działaniach jako Organizacja Pożytku Publicznego i na co wydajemy środki z 1%? Zajrzyj na nasz PITaxowy profil >>

  1. Wejdź w powyższy link i kliknij przycisk “Rozlicz PIT Online”. Następnie wybierz Inteligentnego Kreatora, który poprowadzi cię za rękę lub sam wybierz Formularz PIT (dla osób na umowie o pracę, zleceniu czy dziele będzie to PIT-37) i kliknij “Dalej” (rób to w każdym kolejnym kroku).
  2. Młodzi zazwyczaj rozliczają się sami. Wybierz “Tylko dla siebie”.
  3. Masz dzieci? Jeśli nie jesteś w małżeństwie, to lepiej jeśli nie masz 😉
  4. Czy przysługuje ci emerytura? Patrz pkt. 3 😉
  5. Po tym krótkim quizie dotrzesz do formularza PIT-11 od pracodawcy. Na podstawie papierowej wersji, którą powinieneś trzymać w ręku, uzupełnij odpowiednie pola.
  6. System też spyta cię ile jeszcze innych PITów 11 otrzymałeś. Jeśli miałeś tylko jedną umowę, będzie to jeden dokument.
  7. Program pyta czy przysługują ci jakieś ulgi. Wskaż które.
  8. Po ankiecie załóż konto lub zaloguj się (jeśli założyłeś je już wcześniej).
  9. Podasz swoje dane, a system przetworzy twoje dane i wniosek będzie gotowy do wysłania.
  10. Nie zapomnij pobrać rozliczenia na swój komputer oraz zapisać UPO (urzędowe poświadczenie odbioru), które w razie wezwania trzeba pokazać Urzędowi Skarbowemu.

2) Jeśli chcesz rozliczyć się przy pomocy wygodnego e-PITu na portalu finanse.gov.pl to zapraszamy do obejrzenia krótkiego tutoriala przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

Do rozliczenia tym sposobem przyda Ci się Profil Zaufany.

Jak założyć Profil Zaufany? Sprawdź nasz mini poradnik dla załatwiania urzędowych spraw online >>

Powodzenia!

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.