youtube.com
15 kwietnia| Wiadomości

Jak być szczęśliwym? 3 zawstydzające porady od 18-letniego mentora

Jest jedną z 350 osób na świecie z tą chorobą. Może się więc czuć „wyróżniony”, będąc w tak „elitarnym gronie”. […]

Jest jedną z 350 osób na świecie z tą chorobą. Może się więc czuć „wyróżniony”, będąc w tak „elitarnym gronie”. Efektem tej genetycznej choroby jest zaburzenie w strukturze i funkcjach jąder komórkowych. Jego skóra jest napięta, sztywna, ścieńczona. Jego ciało nie ma prawidłowego przyrostu masy, jest łysy i niski i generalnie wygląda jak staruszek. Do tego dochodzą problemy ze stawami i miażdżyca. Sam Berns cierpiał na progerię, zwaną „przedwczesną starością”.

W wywiadzie zapytany o to, co jest najważniejszą rzeczą, którą ludzie powinni o tobie i o progerii wiedzieć odpowiedział: To, że mam bardzo szczęśliwe życie! Sam traktuje swoją chorobę jako trudność, którą trzeba pokonywać, a nie się nad nią rozczulać.

Oto trzy zasady filozofii szczęśliwego życia według Sama Bernsa:

  1. Godzę się z tym czego nie mogę robić, ponieważ jest tak wiele rzeczy, które robić mogę! (Sam gra na werblu w orkiestrze szkolnej)
  2. Otaczam się ludźmi, w towarzystwie których chcę być (rodzina, wartościowi przyjaciele)
  3. Poruszaj się do przodu (nawet proste cele, które sobie stawiamy, radosne rzeczy, do których dążymy, dają nam mimo trudności perspektywę szczęścia przed nami)

Jak długo staram się zmieniać świat, tak długo jestem szczęśliwy – powiedział Sam w TEDzie w 2013 r. Zmarł 10 stycznia 2014 r. mając zaledwie 18 lat. To o 5 więcej niż średnia długość życia osób z progerią. Czy wola życia przymnożyła mu tak wiele dodatkowych i cennych chwil? Pomyśl o swoim życiu. Czy cenisz je tak, jak Sam?

Film w j. angielskim.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.