17 kwietnia| Wiadomości

Termin rozliczenia przesunięty. Zwlekać czy nie zwlekać?

Decyzją rządu, podjętą jeszcze w marcu, z uwagi na epidemię koronawirusa przesunięty został graniczny termin rozliczenia podatku PIT za 2019 […]

Decyzją rządu, podjętą jeszcze w marcu, z uwagi na epidemię koronawirusa przesunięty został graniczny termin rozliczenia podatku PIT za 2019 r. Dla wielu osób wiąże się to z ulgą – nie podatkową, tylko psychiczną.

Na pewno odetchną osoby, które mają teraz większe problemy na głowie, ratują swoje biznesy, próbują planować i przewidywać przyszłość, podejmują działania, które mają zabezpieczyć ich sytuację. Odetchną też pewnie ci, którzy nie mają na głowie takich problemów, ale po prostu nie mieli chęci, żeby się do tego do tej pory zabrać.

Tych drugich chcemy przekonać, że zrzucenie z głowy pewnego obowiązku podniesie nasze dobre samopoczucie. Mając teraz z tyłu głowy tak wiele niepewności, nie powinniśmy dodawać sobie jeszcze jednego brzemienia. Być może osobom z lekkim podejściem do życia, nie będzie to generować frustracji, ale jednak każdy w końcu się budzi i zaczyna żyć poważniej z powodu wchodzenia w dorosłość i wtedy zaczynamy być bardziej obowiązkowi. Być może z powodu pandemii, wszystkim nam przyjdzie szybciej stać się dorosłymi. Będziemy mierzyć się z problemami, których do tej pory nie mieliśmy. Być może życie będzie trudniejsze (co nie znaczy że może piękniejsze, bo mniej obciążone konsumpcją czy niezdrowym wyluzowaniem).

Nie wiemy, co nas czeka w maju

Sytuacja zmienia się dynamicznie. Nie odkładajmy obowiązków na później, tym bardziej, że mamy na nie często więcej czasu niż dotychczas. Poza tym, obawiajmy się złego nawyku lenistwa, które może nam teraz grozić. Otrząśnięcie się z niego będzie później dużo bardziej bolesne.

Zachęcamy was do rozliczenia się z podatku już teraz. W urzędowej usłudze e-PIT można rozliczyć się najszybciej, mając w niej uwidocznione już wszystkie PITy. Łatwa w użyciu jest także usługa PITAX, dzięki której rozliczysz podatek wspierając jednocześnie swoim 1% nasze Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA. To wsparcie nie kosztuje cię żadnych dodatkowych środków finansowych, a naszej działalności ogromnie się przyda. Nas, a w szczególności nasz ośrodek Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA, również dotknęły skutki epidemii. Wszystko w Bożych rękach, ale jesteśmy ogromnie wdzięczni za każde wsparcie!

AKTUALIZACJA: Dotarła do nas informacja, że osoby fizyczne zostaną automatycznie rozliczone z końcem kwietnia, a później możliwe jest złożenie przez nich deklaracji korygującej. W tym sensie termin przedłużony do 31 maja jest dalej aktualny. Żeby uniknąć niespodzianki i skorzystać z przysługujących ulg należy rozliczyć się wcześniej.

Kliknij w baner.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.