Photo by engin akyurt on Unsplash
20 kwietnia| Wiadomości

Zmiany, zmiany… Co obowiązuje nas obecnie?

Gdy spędzamy dużo czasu w domach, nasze ucho powoli uodparnia się na ciągły przekaz dotyczący coraz to nowych zarządzeń związanych […]

Gdy spędzamy dużo czasu w domach, nasze ucho powoli uodparnia się na ciągły przekaz dotyczący coraz to nowych zarządzeń związanych z epidemią. Łatwo pogubić się w licznych zmianach odgórnych obostrzeń. Prezentujemy garść podsumowujących informacji o aktualnie obowiązujących ustaleniach.

Zmniejszenie ograniczeń w poruszaniu się

Od dziś (poniedziałek 20.04 br.) możemy przemieszczać się swobodniej, jeśli zachowamy dystans społeczny i zasłonimy twarz (maseczka, chustka, przyłbica itp.). Otwarte zostały parki, lasy itp., ale place zabaw czy ogrody zoologiczne dalej pozostają zamknięte. Dotychczas konieczny był ściśle określony, ważny cel naszego przemieszczania się. Dalej jesteśmy jednak zachęcani do nie luzowania izolacji i przemieszczania się bez powodu, by nie narażać zbytnio siebie i innych.

Młodzież

Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się bez wcześniej wymaganej opieki dorosłych.

Seniorzy

Godziny dla seniorów zostały zniesione na czas weekendów, czyli zakupy od 10:00 do 12:00 może wykonywać każdy.

Zasłanianie twarzy

Obowiązek ten dotyczy nas dalej na ulicy, w urzędach i miejscach publicznych oraz w zakładach pracy, gdzie bezpośrednio obsługujemy klientów i interesariuszy.

Praktyki religijne

Zasłaniać twarzy nie muszą celebransi sprawujący liturgię, jednak dalej dotyczy to wszystkich pozostałych w kościele. Tak! Można swobodniej korzystać z kościołów, gdzie przebywać może jedna osoba na każde 15 m2. Pamiętajmy jednak, że dalej (do odwołania) obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej, a także możemy skorzystać z „duchowej spowiedzi”, czyli żalu doskonałego. Pamiętajmy tylko, by gdy tylko będzie to możliwe, skorzystać ze spowiedzi świętej.

Ciekawy pomysł na bezpieczniejsze korzystanie z przestrzeni kościoła zaproponował proboszcz, ks. Grzegorz Strzelczyk, przeczytaj tutaj >>

To pierwszy z trzech etapów odmrażania życia społecznego. Kolejne etapy mają przywrócić następne elementy życia społeczno-gospodarczego jak działalność restauracji, hoteli funkcjonowania w komunikacji publicznej itp.

Więcej o aktualnych zasadach znajdziesz w FAQ na www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi >>

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.