Photo by Jean-Philippe Delberghe on Unsplash
27 kwietnia| Wiadomości

Automatyczne rozliczenie podatku? Jeśli wrzucasz bieg, pamiętaj o hamulcu!

Do 29 maja przedłużony został termin składania deklaracji podatkowych za 2019 rok, w związku z epidemią koronawirusa. To jednak pewne […]

Do 29 maja przedłużony został termin składania deklaracji podatkowych za 2019 rok, w związku z epidemią koronawirusa. To jednak pewne uproszczenie. „Automatyczna skrzynia biegu” proponowana przez urząd skarbowy, to ułatwienie podobne jak w samochodzie. Jednak nie pomyśli za ciebie, żeby zwolnić hamulec ręczny przez dodaniem gazu.

W rzeczywistości nasza deklaracja podatkowa (przynajmniej jeśli chodzi o osoby zatrudnione na umowach o pracę czy zleceniach) jest już gotowa w portalu podatki.gov.pl. Jeśli do 30 kwietnia (najbliższy czwartek) nie podejmiemy żadnych działań, deklaracja wyśle się automatycznie do Urzędu Skarbowego. Proste i wygodne? Tak. Jednak system nie pomyśli za nas o wszystkim.

Do 29 maja będziemy mieli dalej, bez obawy o naliczenie odsetek czy kosztów karnych opóźnień, możliwość zrobienia korekty deklaracji. Zyskujemy więc rzeczywiście miesiąc czasu, gdybyśmy wyłapali jakiś błąd, albo chcieli coś uzupełnić. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony. Polecamy już teraz zalogować się na portal podatkowy (np. przy pomocy Profilu Zaufanego) i podejrzeć swoją deklarację. Mogą się w niej bowiem znaleźć pewne błędy. Oto lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Podejrzyj widoczne w systemie PITy-11 i porównaj z tymi, otrzymanymi od pracodawcy. Sprawdź czy kwoty są takie same oraz czy nie brakuje jakiegoś dokumentu i suma przychodów nie będzie się zgadzać.
  2. Sprawdź swoje dane. Być może zmienił ci się numer rachunku bankowego do ewentualnego zwrotu nadpłaty, albo miejsce zamieszkania? Warto dodać też numer telefonu. Bywa, że życzliwy urzędnik zadzwoni do ciebie z prośbą o uzupełnienie deklaracji (jeśli ma numer), zamiast wysyłać obciążone kosztami administracyjnymi pismo.
  3. Zmiana adresu może wiązać się ze zmianą urzędu skarbowego, w którym się rozliczysz.
  4. Sprawdź, czy nie przysługują ci jakieś ulgi. Z automatu raczej się nie dodają, a mogą wpłynąć na twój podatek. Zamiast dopłaty możesz dostać zwrot!
  5. Warto dodać Organizację Pożytku Publicznego, do przekazania swojego 1% podatku dochodowego. Jest to banalnie proste, bo do systemu dołączona jest wyszukiwarka. Wpisz „NINIWA” a błyskawicznie wyszukasz nasze stowarzyszenie. Zachęcamy do wsparcia naszej działalności. Możesz też wpisać od razu numer KRS 0000365792.

Warto traktować systemy informatyczne jako ułatwienie, ale nigdy jako automat, który zrobi wszystko za nas. Miejmy ograniczone zaufanie do wszystkiego, co chce wykonać coś za nas.

Zachęcamy też do użycia alternatywnej metody – systemu PITAX do rozliczenia podatku i przekazania 1% na nasze Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.