4 maja| Wiadomości

Japonia: msze św. online nową szansą na ewangelizację?

Jeszcze kilka miesięcy temu nigdy bym nie uwierzył, że poprzez msze św. transmitowane online można dotrzeć aż do tak wielu […]

Jeszcze kilka miesięcy temu nigdy bym nie uwierzył, że poprzez msze św. transmitowane online można dotrzeć aż do tak wielu ludzi. Czyżby była to jakaś nowa szansa dla działalności misyjnej w tym kraju? – zastanawia się o. Paweł Janociński, dominikanin, duszpasterz japońskiej Polonii od ponad 40 lat pracujący w Kraju Kwitnącej Wiśni. 2 maja, z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odprawił Mszę św. dla japońskiej Polonii transmitowaną online.

To wielka łaska dla nas Polaków, że mamy taką Królową, która zawsze może nas wesprzeć, także w dobie pandemii koronawirusa – powiedział w homilii polski dominikanin. W trakcie Eucharystii odśpiewano “Bogurodzicę”, i jak obecnie w czasie pandemii, suplikację.

Po południu o. Janociński odprawił Mszę św. dla Japończyków transmitowaną online. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym obchodzono 2 maja wspomnienie św. Atanazego Wielkiego doktora Kościoła. W kazaniu dominikanin wspomniał o polskim święcie maryjnym i św. Janie Pawle II w związku ze zbliżającymi się obchodami 100-lecia jego urodzin.

Mówi się, że dla Jana Pawła II, syna naszego Narodu, cała jego działalność była jakby jedną wielką pieśnią na cześć Maryi. Zachęcał on do codziennego odmawiania modlitwy różańcowej, kierując się wskazówkami swojego duchowego nauczyciela Ludwika Grignon de Montforta (1673-1716) , tercjarza dominikańskiego, który mówił, że `świadkowie Chrystusa w czasach ostatecznych będą nieśli w jednej ręce krzyż a w drugiej różaniec`. Żyjmy wiec na co dzień w tych niecodziennych czasach z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Różaniec niech będzie nasza bronią, a Maryja niech zostanie także Królową Japonii, bo jest także naszą Matką – powiedział o. Janociński i jak zauważył: Być może niektórzy z Japończyków dowiedzieli się po raz pierwszy, że Maryja może być Królową całego narodu.

W Mszy św. uczestniczyło ponad 700 osób nie tylko z Tokio, ale także z Osaki.

Eucharystię polski dominikanin odprawił w profesjonalnym studio nagrań muzycznych Satoru Sugawara, młodego wykładowcy Akademii Muzycznej w Tokio. Jest on katolikiem i zarazem animatorem ekumenicznego Stowarzyszenia “Prawdziwe Życie w Bogu” (True Life in God) założonego przez prawosławną mistyczkę Vassulę Ryden. Zwykle msze św. i spotkania modlitewne stowarzyszenia odbywają się w jezuickim Centrum św. Piotra Kibe w Tokio-Yotsuya. Teraz jednak centrum jest zamknięte z powodu koronawirusa i msze św. przeniesiono do studia. Sugawara dał wspaniałą oprawę muzyczną m.in. pieśni z Taizé. Jak zauważył o. Janociński są to proste i piękne pieśni szczególnie odpowiadające ludziom, dla których muzyka jest jak religia, w duchu sentencji Fiodora Dostojewskiego, że “piękno zbawi świat”. “Podobnie, zawsze na moich wykładach na katolickim Uniwersytecie Białej Lilii o chrześcijaństwie dla niechrześcijan prezentuję zawsze jakąś chrześcijańską pieśń lub muzykę. Studentki zawsze słuchają z napięciem, gdyż piękno jest ponad kulturowymi różnicami” – wyznał polski dominikanin.

Źródło: KAI

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.