8 maja| Wiadomości

Wirtualnie w domu Karola Wojtyły. Premiera dziś o 10.00

Dziś, w piątek 7 maja, o godz. 10.00 uruchomiony zostanie spacer online po stałej ekspozycji Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego […]

Dziś, w piątek 7 maja, o godz. 10.00 uruchomiony zostanie spacer online po stałej ekspozycji Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach przy ul. Kościelnej 7. To tu 18 maja 1920 r. przyszedł na świat Karol Wojtyła.

Otwarcie wirtualnego zwiedzania to świetna okazja do poznania polskiego papieża i kulis jego dzieciństwa. Tym bardziej, że trwają procesy beatyfikacyjne jego rodziców.

Nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, zabiera zwiedzających w podróż po życiu człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. Sercem Muzeum jest mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów zamieszkiwała w latach 1919-1938. – piszą organizatorzy ekspozycji na stronie muzeum domjp2.pl.

Wirtualny spacer rozpocznie się o godz. 10.00 pod tym linkiem >>

Przechodząc przez 16 stref Muzeum poznajemy Wadowice z lat międzywojennych, losy wadowickich Żydów, Kalwarię Zebrzydowską i wielką miłość Jana Pawła II do gór. Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa. Poznajemy Karola Wojtyłę – księdza, następnie biskupa i kardynała, aby finalnie uczestniczyć w wydarzeniach z 16 X 1978 roku. Przechodząc przez strefę wydarzeń z 13 maja 1981 roku widzimy jeden z najważniejszych eksponatów – oryginalny pistolet Browning HP kaliber 9mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra – piszą organizatorzy.

Dom Rodzinny Jana Pawła II odwiedza co roku ok. 250 tysięcy osób z całego świata.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.