unsplash.com
14 czerwca| Wiadomości

Czego chcę najbardziej w życiu?

Jeśli myślałeś, że odpowiedź znajdziesz zaraz w pierwszym akapicie i podana zostanie ci na tacy, to jesteś w błędzie. Skąd […]

Jeśli myślałeś, że odpowiedź znajdziesz zaraz w pierwszym akapicie i podana zostanie ci na tacy, to jesteś w błędzie. Skąd jakiś gościu w redakcji niniwa.pl ma wiedzieć, co kryje się w twoim sercu?

A jednak ten gość też był lub jest młody (zależy jakich definicji się trzymać) i wie, co sam przeżywał decydując się na kierunek swojego życia. Otrzymał też po drodze kilka wartościowych światełek, które w podejmowaniu decyzji były mu potrzebne. Jeśli szukasz odpowiedzi na tytułowe pytanie, mogą ci się one przydać.

Pragnienia

Pragnienia w życiu każdego człowieka są ważnym drogowskazem. U młodego człowieka buzują jednak jak neonowa reklama w centrum Nowego Jorku. Sęk w tym, że w Nowym Jorku mruga cała masa neonów. Odczytać te najważniejsze, to nie lada wyzwanie. Po pewnym czasie wsłuchiwania się w siebie wyklarują się jednak te kluczowe. I nie jest tak, że musisz tylko trzymać się jakichś wzniosłych podrygów serca. Jeśli np. twoja sfera seksualna mocno do ciebie woła, to duże prawdopodobieństwo, że małżeństwo jest dla ciebie dobrą drogą życia. Jeśli lubisz ciszę i przebywanie sam z sobą lub Bogiem na modlitwie, to przemyśl powołanie kapłańskie lub zakonne. A przynajmniej weź je pod uwagę.

Odkrycie swoich pragnień pozwoli ci też odnaleźć tzw. powołanie w powołaniu, czyli nie tylko główną ścieżkę życia, ale także szczegółowy kierunek w ramach niej.

Zdolności

Jakiś czas temu pisaliśmy o metodzie SWOT dla wyłonienia swoich mocnych i słabych stron, w tym określeniu umiejętności do stosowania w życiu osobistym i zawodowym.

Weź, zrób SWOT’a, 30.01.2020 >>

Warto zrobić sobie bilans swoich zdolności, żeby lepiej siebie poznać. W części rzeczy będziemy dobrzy, ale niekoniecznie chcemy z nimi wiązać bezpośrednio naszą karierę. Może być też odwrotnie, że kluczowa dla obranego kierunku umiejętność jest w nas słabo rozwinięta i będziemy musieli nad nią popracować. Patrząc na kilka zdolności naraz, może się nam wyłonić obraz, który nas zaskoczy, bo zdolności okażą się charakterystyczne dla określonego zawodu, czy dziedziny pracy.

Wartości

Dotąd sporo było o odkryciu powołania. To ważna część w poznaniu tego, czego najbardziej chcemy w życiu. Wiąże się bowiem ze szczęściem – je zasadniczo najbardziej chcemy osiągnąć, a tylko obranie właściwego powołania pozwala nam żyć ze sobą w zgodzie i szczęściu. Oprócz tego w życiu szukamy określonych wartości – prawdy, uczciwości, przyjemności, dobrobytu, bezpieczeństwa, rodziny itp. Wartości te zaszczepiane są nam w rodzinach lub wykształcają się same, gdy dojrzewamy i oceniamy otaczający nas świat i rolę, jaką chcemy w nim pełnić.

Niebo

Teraz poskładaj w całość poprzednie elementy układanki. Odpowiedź na pytanie „czego najbardziej chcę w życiu?” nie jest i nie może być prosta, jednozdaniowa, oczywista. To zbyt poważna materia, żeby potraktować ją po łebkach. Gdy już elementy poskładasz wyjdzie ci puzzlowy obrazek, który będzie dla ciebie punktem odniesienia. Nie oprawiaj go jednak w ramkę i nie wieszaj na ścianie. W trakcie swojego życia zauważysz, że pewne fragmenty układanki mogły być zbyt ciasno wciśnięte i niedopasowane, albo kilka wypadnie i będzie trzeba je jakoś zastąpić (nieszczęście, zdarzenie, nowa okoliczność). Bądź gotowy na układanie przez całe życie, ale pamiętaj, że większość obrazka będzie dla ciebie punktem odniesienia w chwilach zwątpienia albo pokus. Patrz na niego często i myśl!

Na końcu życia przyjdzie do ciebie Pan Bóg i poprosi, żebyś oddał mu swój puzzlowy obrazek. Będzie on przepustką do kolejnego etapu twojego życia – życia wiecznego. Od obrazka zależeć będzie, jaką rolę przydzieli ci Bóg w Niebie. Bo właśnie ono jest twoim ostatecznym celem i tęsknotą – Niebo i Bóg.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.