Photo by Eric Marty on Unsplash
22 lipca| Wiadomości

Trwa tydzień św. Krzysztofa. A ty czym się kierujesz?

„Jak jedziesz baranie?” „Co za pajac!” „Ach ci niedzielni kierowcy na drodze”… A sam, jak jeździsz? Czym się KIERUJESZ? W […]

„Jak jedziesz baranie?” „Co za pajac!” „Ach ci niedzielni kierowcy na drodze”… A sam, jak jeździsz? Czym się KIERUJESZ?

W dniach 19-26 lipca 2020 trwa Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. To już XXI taka inicjatywa w Polsce, której towarzyszą liczne inicjatywy łączące ewangelizację z bezpieczeństwem na drodze. Organizatorem tygodnia jest MIVA Polska, organizacja, wspierająca misjonarzy w zakupach środków transportu, niezbędnych do ich posługi. W tym roku wydarzeniu nadali hasło „Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa”. Przy okazji dyrektor – ks. Jerzy Kraśnicki – zachęca do przekazania 1gr za każdy szczęśliwie przejechany kilometr podróży, na ten właśnie, misyjny cel.

Z kolei w samo wspomnienie św. Krzysztofa przypadające 25 lipca Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. mł. insp. dr Marian Midura, wraz z kierowcą rajdowym Krzysztofem Hołowczycem i Fundacją Kierowca Bezpieczny ogłaszają po raz piętnasty Dniem Bezpiecznego Kierowcy! Przewidziano sporo atrakcji i wydarzeń towarzyszących! Inicjatywa jest promowana muzycznie, ciekawą przeróbką Maty pt. „Pasointeligencja” – naprawdę dobra przeróbka!

To okazja do zastanowienia się nad swoim stylem jazdy w odniesieniu do wiary i naszych wartości

Czy noga przytrzymana zbyt długo i mocno na pedale gazu to jeszcze drobny grzeszek, czy już ciężka materia? Czy nerwy za kierownicą oddajemy Bogu? Modlisz się za siebie i innych na drodze?

Z okazji nadchodzącego Tygodnia św. Krzysztofa, MIVA Polska przypomniała opracowany przez siebie Dekalog Kierowcy. Warto go stosować na co dzień.

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze,
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi,
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować,
  4. Szanuj pieszych,
  5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy,
  6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny,
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości,
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, 
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze,
  10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.