youtube.com
28 lipca| Wiadomości

Rwandyjski wolontariusz przyznał się do podpalenia katedry w Nantes

Francuska policja aresztowała 39-letniego Rwandyjczyka, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, w której pomagał jako wolontariusz. Emmanuel był […]

Francuska policja aresztowała 39-letniego Rwandyjczyka, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, w której pomagał jako wolontariusz. Emmanuel był odpowiedzialny za zamknięcie świątyni w przededniu pożaru. Mimo szybkiej interwencji strażaków ogień dokonał w niej znaczących zniszczeń. Podpalaczowi grozi 10 lat więzienia i grzywna w wysokości 150 tys. euro.

Jest to już drugie aresztowanie Rwandyjczyka. Po raz pierwszy został zatrzymany zaraz po pożarze. Po złożeniu zeznań zwolniono go jednak do domu. Teraz prokuratura oskarżyła go o podłożenie ognia w trzech miejscach katedry, do czego się przyznał. Prokurator z Nantes poinformował, że śledczym udało się odnaleźć obecność śladów łatwopalnego środka czyszczącego, który użyto na dużych i małych organach oraz panelu elektrycznym. Te elementy pozwoliły ustalić kryminalne pochodzenie pożaru.

Emmanuel przyjechał z Rwandy do Francji w 2012 r, był zaprzyjaźniony z diecezją, wielokrotnie służył w katedrze do mszy. Oskarżenie o podpalenie katedry wywołuje niedowierzanie wśród ludzi, którzy go znali.

Mój klient okazał wolę współpracy, bardzo żałuje swego czynu i przyznanie się było dla niego wyzwoleniem – podkreślił adwokat podpalacza Quentin Chabert.

Wyjaśnił przy tym, że podejrzany ma wyrzuty sumienia i „załamał się, słysząc o rozmiarach zniszczeń”. Prokuratura zapowiedziała, że w przypadku wyroku skazującego oskarżonemu grozi 10 lat więzienia i grzywna w wysokości 150 000 euro.

Do pożaru doszło 18 lipca. Według strażaków płomienie zniszczyły wielkie organy nad zachodnim portalem późnogotyckiego kościoła, które uniknęły zniszczenia podczas rewolucji francuskiej i pożaru świątyni w styczniu 1972 roku. Spłonęły ponadto cenne dzieła sztuki, ogień zniszczył też XVI-wieczne witraże okienne. W walce z płomieniami uczestniczyło ponad stu strażaków i ratowników. Eksperci szacują, że świątynię czekają teraz wieloletnie prace remontowe.

Źródło: Vatican News / Beata Zajączkowska

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.