youtube.com / TEDx
9 sierpnia| Wiadomości

Czy utoniemy pod stosem plastikowych butelek?

Dziś zapraszamy do obejrzenia prelekcji pana Adama Hańderka w ramach katowickiego TEDx’a z 2019 r. Kilka metod recyclingu plastiku, a […]

Dziś zapraszamy do obejrzenia prelekcji pana Adama Hańderka w ramach katowickiego TEDx’a z 2019 r. Kilka metod recyclingu plastiku, a na początku wprowadzenie, które porządkuje fakty. Czy wiedziałeś, że plastik to w rzeczywistości bardzo ekologiczny materiał?

Po obejrzeniu filmu zajrzyj jednak też do komentarzy na Youtubie i dowiedz się, jak podzielone są opinie na ten temat. Temat plastiku okazuje się bardzo kontrowersyjny. Czy pan Adam promuje wytwarzanie plastiku, bo ma w tym własny interes? A może jego przeciwnicy zostali wprowadzeni w błąd propagandą firm lansujących inne rozwiązania? Ciągle rozbijamy się o pieniądze i mówi o tym wprost pan Hańderek. Jednak, co, jeśli nie ratunek naszej Ziemi powinno być dla nas priorytetem inwestycyjnym w XXI w.?

Do puli rozważań dorzucamy jeszcze fakt, że wg różnych wyliczeń, do ok. 90% zanieczyszczenia pochodzi od wielkich korporacji, tymczasem zachęcani jesteśmy do brania sprawy w swoje ręce. Czy to nie marginalna sfera ekologii i odwracanie kota ogonem? Pan Hańderek sugeruje, by plastiki sortować wg kilku ich typów i oznaczeń. Jakie miałoby to znaczenie, jeśli i tak wszystko trafia do żółtego worka wywożonego przez tę samą ciężarówkę razem ze szkłem i papierem? Czy takie przerzucanie obowiązku na konsumentów jest fair?

Wszystkich kwestii nie rozwiążemy, ale posłuchać warto i wyrobić sobie własne zdanie.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.