7 lutego| Wiadomości

Kto założył pierwszego maila papieżowi? Nie zgadniesz!

Było to na początku lat 90', kiedy komputery dopiero zaczęły się pojawiać na szerszą skalę w zastosowaniach biurowych, a Internet był w zasięgu nielicznych...

Pierwszym papieżem w historii, który postanowił założyć emaila był naturalnie św. Jan Paweł II. Jego pontyfikat przypadł akurat na cały okres początków komputerów i uruchamiania Internetu na szeroką skalę. Gdy zaczynał pontyfikat, w 1978 r., mało kto w ogóle słyszał o komputerze PC, a co dopiero o idei sieci łączącej ze sobą cały świat. Gdy papież umierał w 2005 r. Internet miało większość nastolatków zachodniej cywilizacji w kieszeni spodni, w telefonie.

Dlatego nic dziwnego, że to właśnie Karol Wojtyła musiał wprowadzić Kościół i Watykan w erę cyfrową.

Nie zrobił tego sam. Poprosił… siostrę zakonną.

Mija właśnie 25 lat od uruchomienia pierwszej watykańskiej strony internetowej – portalu katholisch.de. Już sama domena i niemieckie rozszerzenie pokazuje, jak pionierski był to etap. Niemiecka strona oficjalnym portalem Watykanu? Ale od czegoś trzeba było zacząć. Stronę uruchomiła w 1991 r. amerykańska franciszkanka s. Judith Zoebelein. Przybyła do Watykanu, aby – jak opowiada – „zająć się komputerami”. No i się zajęła.

Głównym koordynatorem tej nowej dziedziny był prefekt Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, kard. Rosalia Castillo Lary. Powierzył on siostrze Judith nie tylko zakup kompów i poinstalowanie windowsów – jak moglibyśmy pomyśleć, ale przede wszystkim opracowanie norm, które ujednoliciłyby materiały informatyczne w Stolicy Apostolskiej.

Pomysł podłączenia Watykanu do sieci był już jednak inicjatywą samej siostry Judith. Zaproponowała zacząć od założenia papieżowi skrzynki poczty elektronicznej. Papież zgodził się widząc w tym wielki potencjał ewangelizacyjny. Tak właśnie potwierdził swoje wizjonerskie myślenie. Dziś trudno sobie wyobrazić przestrzeń Internetu bez ewangelizacji. Niestety w czasach pracy s. Judith nie miała ona łatwego zadania, bo spotykała się z krytyką środowiska Kurii Rzymskiej.

Sieć jest diabelską kładką – oświadczył jej jeden z kościelnych dygnitarzy.

Dobrze, że go nie posłuchała 🙂 M.in. dzięki niej, czytasz dziś tego newsa!

Źródło: aleteia.org / Redakcja NINIWA

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.