17 lutego| Wiadomości

Dziś Środa Popielcowa. Sprawdź czy musisz pościć

Tylko dwa razy w ciągu roku Kościół zobowiązuje nas do przestrzegania tzw. postu ścisłego. Jest to Wielki Piątek i właśnie Środa Popielcowa. Te dwa dni spinają klamrą Wielki Post. W obu przypadkach nie spożywamy mięsa i powinniśmy zjeść jedynie trzy posiłki w ciągu dnia, z czego tylko jeden do sytości. Czy te zasady dotyczą każdego?

Post ścisły określamy jako ilościowy (3 posiłki) i jakościowy (mięcho). Chcesz poznać wyjątki od ogólnej zasady? Oto one:

1. Post ilościowy nie obowiązuje osób przed 18. i po 60. roku życia (odpowiednio młodsze i starsze osoby mogą zjeść więcej posiłków).

2. Post jakościowy nie obowiązuje dzieci do 14. roku życia (dzieci mogą jeść mięso).

Dwie powyższe zasady określa Kodeks prawa kanonicznego w Polsce:

Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty. (kan. 1252).

Czy są jeszcze jakieś sytuacje, kiedy post ścisły nie obowiązuje?

Owszem. Możesz nie stosować się do reguł postu ścisłego jeśli znajdujesz się w sytuacji, kiedy zdrowie twoje lub bliskich ci to uniemożliwia. Np. jesteś kobietą w ciąży lub karmisz piersią i są szczególne wskazania, żeby przypilnować regularnych i bogatszych posiłków. Albo chorujesz na przypadłość, która wymusza odpowiednią dietę lub regularne jedzenie. 

Można tak gdybać bardzo długo. A co gdy nieoczekiwanie w Środę Popielcową znajdujesz się na środku pustyni z prowiantem, który musisz spożyć, żeby mieć siłę dotrzeć do najbliższej osady? Zabawne? 😉

Przykład oczywiście przerysowany, ale mechanizm dobrze znany, zwłaszcza nam, Polakom. Poszukiwanie ułatwień, kombinowanie, wyszukiwanie kruczków prawnych… Uwielbiamy to. Na wyżyny wspięliśmy się przy okazji pandemii poszukując metod obchodzenia obostrzeń sanitarnych. Duchowo podobnie. Czy to lub tamto to już grzech ciężki, a może jeszcze nie? Bo jeśli lekki, to może jeszcze sobie trochę pogrzeszę. 😉 Jasne, trzeba poszerzać swoją świadomość, ale jednocześnie też sumienie i wrażliwość.

Powyższych, życiowych przykładów nie reguluje prawo kanoniczne, a raczej zdrowy rozsądek i przykazania Boże nakładające na nas obowiązek dbania o zdrowie. Warto pamiętać, że Pan Jezus oczekuje od nas bardziej miłosierdzia, niż ofiary (por. Mt 12, 1-8).

Post jest okazją, szansą, możliwością wzrostu! Być może nawet mieścisz się w którymś punkcie zwalniającym cię z obowiązku przestrzegania postu ścisłego, ale czy na pewno musisz z tej taryfy ulgowej skorzystać? Odpowiedz samodzielnie przed Bogiem. My zachęcamy do podjęcia wyzwania!

Źródło: Redakcja NINIWA / KAI / gosc.pl / deon.pl

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.