17 marca| Wiadomości

Święty od whiskey. Poza tym przeganiał węże i ożywiał zmarłych

Według jednej z legend zarzucił właścicielce gospody, że skąpi na trunku swoim klientom i jeśli się to nie zmieni, w karczmie zalęgną się potwory. Szynkarka się poprawiła i na pamiątkę tego wydarzenia Irlandczycy wypijają 17 marca szklankę whiskey zwaną "dzbanem Patryka".

Tak, bo chodzi właśnie o św. Patryka (385-461), którego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 17 marca. Jest on patronem Irlandii. Św. Patryk ma bardzo ciekawą biografię. Jako 16-latek pochodzący z chrześcijańskiej rodziny kapłańskiej (ojciec był diakonem, a dziad kapłanem) został porwany przez korsarzy z rodzimej Wielkiej Brytanii (prawdopodobnie z Walii lub Szkocji) i trafił do Irlandii, gdzie pasł owce i nauczył się irlandzkiego. Udało mu się jednak po sześciu latach uciec na statku do Galii (Francja), gdzie zdecydował się na naukę teologii pod okiem tamtejszych mistrzów chrześcijańskich.

Ostatecznie został wyświęcony na kapłana, później na biskupa i wysłany do Irlandii z misją ewangelizacji za zmarłego poprzednika. Misję realizował bardzo sprytnie i rozważnie, bo chrześcijanie byli wówczas w mniejszości, a wielkim poważaniem cieszyli się pogańscy kapłani. Patryk kolejno przeciągał ich na stronę wiary w Jezusa przy pomocy rozmów i podarunków. Tworzył struktury, werbował pomocników i stopniowo rozszerzał chrześcijaństwo na całą Irlandię. Choć jego praca raczej przebiegała spokojnie, to nie brakowało też dramatycznych epizodów jak zamachy na jego życie.

Z czego znany jest św. Patryk?

  • Dogmat Trójcy Świętej i koniczyna – podania mówią, że to właśnie Patryk posłużył się jako pierwszy przykładem koniczyny, która symbolizować ma trzy Osoby Boskie stanowiące jedność.
  • Przepędzenie płazów i gadów – posługując się mocą uzyskaną na Górze Świętego Patryka (Croagh Patrick) oczyścił Irlandię z gadów i płazów, w szczególności z uciążliwych węży. Stąd wąż pod stopą św. Patryka na wielu obrazach jest jego symbolem.
  • Cuda – wg podań, święty potrafił przywracać wzrok niewidomym, wskrzeszać umarłych i dokonywać jeszcze innych cudów.
  • Zielony kolor – być może z powodu koniczyny, ornatu albo charakterystycznych zielonych terenów Irlandii, sam Patryk też z tym kolorem jest kojarzony. Znane są zwyczaje związane z Dniem Świętego Patryka polegające na noszeniu zielonych ubrań, piciu zielonego piwa (zwyczaj dużo późniejszy niż okres życia samego św. Patryka) czy nawet barwienie zbiorników wodnych na zielono lub zielone oświetlenie budynków.

Oprócz kojarzenia św. Patryka z tymi wszystkimi „gadżeciarskimi” atrybutami, powinniśmy pamiętać, że był on naprawdę gorliwym misjonarzem. Pod koniec życia, zmęczony trudami ewangelizacji prowadził spokojne i ascetyczne życie w klasztorze.

Znamy też jedną z jego spisanych modlitw

Boże, bądź z nami
Boże, bądź dzisiaj z nami:
w nas, aby nas oczyścić;
nad nami, aby nad podnieść;
pod nami, aby nas wesprzeć,
przed nami,
aby nas prowadzić;
za nami, aby na powściągać;
wokół nas, aby nas chronić.

Źródło: Redakcja NINIWA / brewiarz.pl / adonai.pl / bimkal.pl

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.