20 marca| Wiadomości

[WIDEO] Jasna strona mocy, wcale nie taka jasna? Yoda zły – Jezus dobry!

Czy rycerze Jedi z Gwieznych Wojen to rzeczywiście ucieleśnienie dobra i prawości? Czy jasna strona mocy może być przełożona na wartości chrześcijańskie?

Nie do końca. Mówi o tym Łukasz Lamża w swoim filmie na kanale Wojna Idei. Chrześcijański światopogląd nakazuje uznawać człowieka w jego pełnym kształcie – w końcu sam Bóg stał się człowiekiem, żeby to potwierdzić. Tymczasem wg Mistrza Yody i jego kolegów wszelkie emocje (sfera psychiki) są złe, bo prowadzą do utraty kontroli. Słynna maksyma „Strach prowadzi do złości. Złości prowadzi do nienawiści. Nienawiść prowadzi do cierpienia” tylko pozornie spina się z nauką Jezusa. Choć to stwierdzenie nie jest kategoryczne i ukazuje tylko pewną możliwą ścieżkę do zła, to wg Jedi lekiem na to jest wyzbycie się wszelkich emocji i całkowite opanowanie. Czy jest to zgodne z ludzką naturą? Czy tłumienie uczuć to to, czego Bóg od nas oczekuje?

Okazuje się, że u źródeł filozofii Jedi jest pewna skaza, pęknięcie które ostatecznie rozerwało ten fantastyczny świat. Pocieszające dla nas może być to, że realny Jezus ma dużo bardziej przemyślany program dla ciebie i mnie. 🙂

Źródło: Redakcja NINIWY / youtube.com Wojna Idei

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.