21 marca| Wiadomości

Papieski astronom: teleskop pomaga poznać osobowość Boga

„Watykan zajmuje się kosmologią, gdyż to Bóg jest autorem kosmosu, a więc poznanie go jest sposobem na zbliżenie się do Stwórcy” – mówił jezuita, brat Guy Consolmagno, dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, podczas wirtualnego seminarium dla wykładowców i studentów Loyola Marymount University w Kaliforni.

Uczelnia zaprosiła papieskiego astronoma, ponieważ wielu jej absolwentów podejmuje pracę w firmach związanych z lotnictwem i eksploracją kosmosu. Zdaniem władz uniwersyteckich istnieje ciągła potrzeba uaktualniania wiedzy z zakresu relacji nauki i religii, aby przyszli inżynierowie i wynalazcy mieli szerszy obraz otaczającego nas świata.

Ze swojego biura w Watykańskim Obserwatorium, znajdującego się na szczycie Mt. Graham w południowo-zachodniej Arizonie, papieski astronom udowadniał, jak pasja do astrofizyki może łączyć się harmonijnie z wiarą katolicką.

Jeśli poznajemy kosmos zarówno rozumem i sercem, to jesteśmy w stanie znaleźć w nim Boga. Jeśli użyjemy tylko jednego z tych sposobów, to nasz obraz Stwórcy będzie zawężony i fałszywy – przekonywał papieski astronom. Nie odkryjesz istnienia Boga dzięki teleskopowi, ale może on pomóc poznać Jego osobowość – dodał jezuita.

Zgromadzonym przed ekranami komputerów studentom pokazał zdjęcie z teleskopu w Arizonie przedstawiające gromadę galaktyk.

Każde światełko na tym zdjęciu, to miliardy gwiazd i planet, a są setki miliardów takich galaktyk, które możemy dostrzec – mówił papieski astronom. Aby to wszystko ogarnąć potrzebujemy religii. Uważam, że nauka potrzebuje religii, choć nie każda religia zgadza się na naukę – dodał.

Zapewnił, że radość w naukowych poszukiwaniach znajduje właśnie dlatego, że w swojej pracy ma możliwość poznawania Boga.

Obserwatorium Watykańskie jest jednym z najstarszych instytutów astronomicznych na świecie. Jego początki sięgają roku 1582 roku, kiedy to Papież Grzegorz XIII utworzył komitet badania danych naukowych potrzebnych do reformy kalendarza. Pierwsze obserwatorium kosmiczne zostało założone w 1891 roku przez Papieża Leona XIII.

Źródło: Vatican News / Łukasz Sośniak SJ

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.