29 marca| Wiadomości

Abp Ryś na Niedzielę Palmową: co dla was znaczy Jezusowa korona cierniowa?

Jak chcecie wiedzieć czy Jezus Chrystus ma nad wami władzę, to nie pytajcie się nawet o to, co znaczą dla was Jego poszczególne przykazania, tylko zapytajcie się, co dla was znaczy Jego korona cierniowa? – pytał młodych metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Przejściem młodych przez drzwi święte łódzkiej katedry, która jest Kościołem Jubileuszowym, rozpoczęły się uroczystości Niedzieli Palmowej, którym przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Wczorajsze obchody były uwieńczeniem coniedzielnych wielkopostnych spotkań młodzieży „znaki z góry”, które przygotował Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej we współpracy z Wydziałem Katechetycznym łódzkiej Kurii Metropolitalnej.

O trzech znakach Niedzieli Palmowej, którymi są: osiołek, olejek i uczta mówił w homilii skierowanej do młodych abp Ryś.

Abp Grzegorz zwrócił uwagę młodych, że:

jeśli ścielisz Jezusowi pod nogi swoje szaty, to chcesz powiedzieć: jesteś moim królem, jesteś moim władcą. – Te dwa znaki: z jednej strony osiołek, a z drugiej strony szaty i palmy, to jest nasze spotkanie z Jezusem i uznanie Jego władzy nad nami. Nade mną osobiście, ale i nad nami jako nad wspólnotą – podkreślił.

– Kobieta wylała Jezusowi na głowę flakonik czystego olejku narodowego bardzo drogiego. – mówił dalej metropolita łódzki. – Z ewangelii św. Jana dowiadujemy się, ze kosztował on 300 denarów – to znaczy kosztował roczną pensję. Denar to była dniówka. Ona mu wylała na głowę roczną pensję. Macie coś takiego przygotowanego na ten tydzień? Młodzi, a co macie najdroższego? Z rozmów z wami wiem, że dla was najważniejszy jest czas! Ile macie czasu dla Jezusa na ten tydzień? Olejek jest symbolem modlitwy, a modlitwa się zaczyna od tego, że masz dla Boga czas, i że dasz Mu czas w hojności i szczodrobliwości. Ten tydzień będzie was zachęcał do dawania Jezusowi tego czasu w obfitości – tłumaczył hierarcha.

Odwołując się do Ostatniej Wieczerzy, która uobecnia się podczas każdej Eucharystii łódzki pasterz powiedział:

To, czy żyjesz swoim chrztem czy nie, pokazuje twój stosunek do uczty eucharystycznej. Czy twój chrzest prowadzi cię do tego stołu? Znasz te dania? Zjadłeś Biblię? Znasz to „danie”: Jego Ciało i Krew? Ta uczta sprawdza to, jak mnie mój chrzest w życiu prowadzi – dodał.

Kończąc homilię zauważył. – Do tych wszystkich znaków, któreśmy w czasie Wielkiego Postu medytowali, dodajecie jeszcze te: osiołek, olejek i ucztę. Zmierzcie się z tymi znakami, najlepiej przy wieczornej modlitwie – zaapelował abp Ryś.

Źródło: KAI / Redakcja NINIWA

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.