1 kwietnia| Wiadomości

Rabin wyjaśnia symbole Paschy żydowskiej. Tylko że trochę inaczej… [WIDEO]

To fascynujące! Żydzi na całym świecie od setek, tysięcy lat celebrują tradycyjne symbole podczas świątecznej Paschy, nie wiedząc, że ich znaczenie da się pojąć w pełni dopiero przez pryzmat Jezusa Chrystusa - Mesjasza. Mówi mesjanistyczny żyd stojący za zastawionym uroczyście stołem.

Za chwilę będzie on wykonywać rytuały tzw. Sederu Paschalnego, czyli świątecznej, uroczystej kolacji żydowskiej, przy okazji wyjaśniając znaczenie poszczególnych gestów. Niesamowite jest znaczenie słów, które wypowiadają żydzi i ich znaczenie w gestach Jezusa, które znamy z liturgii Mszy świętej. To właśnie dlatego m.in. Jezus powiedział, że nie przyszedł znieść Prawa, ale je wypełnić.

Niezależnie od tego czy wierzysz w Mesjasza – Jezusa, czy nie – w żydowskich domach ten kielich nadal jest nazywany Kielichem Odkupienia – wyjaśnia prowadzący – I nadal chowają macę i nadal wyciągają ją i odkupują. I nadal owijają macę nie wiedząc, że to obrazuje Mesjasza (przyp. red. – jak umęczone ciało Jezusa schowane do grobu, owinięte w płótno).

Dlaczego tradycyjna maca jest pokarbowana i podziurkowana? Czemu żydzi ją łamią w czasie Paschy, albo moczą ją w słonej wodzie? Dlaczego żydzi chowają do płótna trzy osobne kawałki macy i nauczają, że stanowią one jedność? Czy te obrazki nie kojarzą wam się z czymś znajomym?

Jeśli wydaje się wam czasem, że liturgia Mszy świętej jest niezrozumiała i nudna, to może pomóc wam wyjaśnienie znaczenia i pochodzenia niektórych gestów wykonywanych przez kapłana. Wiele z nich wywodzi się z tradycji naszych starszych braci w wierze.

Włącz polskie napisy.

Podobnych filmów w sieci jest wiele. Jeśli interesuje was znaczenie tej symboliki, zachęcamy do szukania i oglądania!

Źródło: Redakcja NINIWA / youtube.com

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.