2 kwietnia| Wiadomości

11. Noc konfesjonałów jednak się odbędzie!

Zawieszona w ubiegłym roku z powodu wybuchu pandemii Noc Konfesjonałów w tym roku się odbędzie. Akcja jest dodatkową szansą na duchowe przygotowanie się do Świąt Wielkanocy.

Noc Konfesjonałów odbędzie się już po raz jedenasty. W świątyniach, które przystąpiły do inicjatywy, księża dodatkowo czuwają w konfesjonale do północy lub do samego rana. Obecnie, kiedy ważnym jest zachowanie dystansu społecznego, Noc Konfesjonałów jest szansą dla osób obawiających się o swoje zdrowie, by przystąpić do sakramentu spowiedzi.

2 kwietnia 2010 roku, kiedy obchodziliśmy piątą rocznicę śmierci niezapomnianego Jana Pawła II, o godzinie 21:37 ruszyła pierwsza Noc Konfesjonałów. Dziś po jedenastu latach, ufni w duchową obecność św. Jana Pawła II, stajemy przed szansą zorganizowania kolejnej edycji Ogólnopolskiej Nocy Konfesjonałów. Inicjatywa ta spotkała się z aprobatą Papieża Franciszka, który w 2014 roku zachęcał kapłanów do organizacji Nocy Konfesjonałów udzielając im swojego błogosławieństwa – tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, koordynator Nocy Konfesjonałów.

Przez minione 10 lat Noc Konfesjonałów odbywała się w 621 kościołach wszystkich diecezji w Polsce

Najwięcej przystąpiło do niej kościołów w roku 2018 – 239. W ubiegłym roku z powodu pandemii i ogólnopolskiego „lockdownu” obejmującego również kościoły, inicjatywa musiała zostać zawieszona.

Na stronie akcji www.nockonfesjonalow.pl można w prosty sposób wyszukać najbliższy kościół, przeczytać lub wysłuchać rachunek sumienia oraz wyznaczyć trasę w nawigacji smartfona do wybranego kościoła. Akcję promuje kampania promocyjna w mediach społecznościowych, zachęcająca, aby wieczorem wstać od monitora i ruszyć do kratek konfesjonałów.

W tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych akcja realizowana jest w mniejszej ilości kościołów. Obecnie przystąpiło do niej 59 świątyń.

Złożyło się też wyjątkowo, że Noc Konfesjonałów wypada w Wielki Piątek, co jest dodatkową szansą na ostatnią spowiedź przed Wielkanocą. Św. Jan Paweł II jest jednym z patronów NINIWY. Z pewnością by się ucieszył z wykorzystania przez nas tej okazji.

Źródło: KAI / Redakcja NINIWA

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.