6 kwietnia| Wiadomości

Odszedł Krzysztof Krawczyk. TOP 5 piosenek o Bogu i wierze [WIDEO]

W Poniedziałek Wielkanocny w wieku 74 lat zmarł Krzysztof Krawczyk, legendarny polski wokalista, muzyk, kompozytor i autor tekstów. Pierwsze skojarzenie jego muzyki mamy z Disco Polo, ale to bardzo mylące. Jego muzyczna ewolucja odzwierciedla także jego drogę do odkrycia Boga.

Krzysztof Krawczyk swoją muzyką łączył pokolenia. Nawet młodsi odbiorcy, choć traktowali go z lekkim przymrużeniem oka, to jednak na swój sposób szanowali i nawet doceniali wokalistę. Trudno wyobrazić sobie wesele bez choć jednego numeru Krzysia Krawczyka. Jego największe „hity” to m.in. „Za tobą pójdę jak na bal”, „Parostatek”, „Pamiętam ciebie z tamtych lat”, a bardziej współcześnie „Bo jesteś ty” czy w duecie z Goranem Bregoviciem „Mój przyjacielu”. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej jego twórczości. Jednak już na podstawie tych utworów można zauważyć, jak zmieniał się jego styl, jak bardzo otwarty był na nowe wyzwania i jak się rozwijał.

Od momentu nawrócenia, muzyk częściej pisał o swojej wierze i relacji z Bogiem. Dzielił się świadectwem w wywiadach, np:

Lekarze stwierdzili u mnie ogromną poprawę w zdrowiu. Miałem powiedzieć, że się modliłem i Pan Bóg mi przyspieszył to wyzdrowienie, ale popatrzyłem po tych młodych lekarzach i się ugryzłem w język. Pomyślałem, że mi zmienią kwalifikację choroby…

Najlepszym epitafium i hołdem dla zmarłej legendy polskiej muzyki wydaje się zatem być przytoczenie utworów, które w pewnym sensie szykowały go na spotkanie z Panem Bogiem. Nie tylko tych, które sam skomponował, ale też które wykonywał. Oto kilka naszych propozycji. Nie zdziwcie się, jeśli wśród tych utworów znajdziecie takie, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z Bogiem. Warto się w nie zagłębić, często mówią o uniwersalnych, ewangelicznych prawdach. Często miłość do żony była u Krzysztofa Krawczyka inspiracją do wyrażania wdzięczności Bogu.

O Tobie

Bez Twojej wiary

Abba Ojcze

Mijamy

Wierzę w Ciebie / I Believe In You (Bob Dylan)

Warto posłuchać całego albumu „Wiecznie Młody” z polskimi wersjami hitów Boba Dylana jak „Knockin’ On Heaven’s Door”, „Forever Young” czy „I Shall Be Released”! Świetna płyta!

Krzysztof Krawczyk był parafianinem w jednej z oblackich parafii, gdzie można go było nie raz przyłapać na śpiewaniu psalmu.

Świadectwa państwa Krawczyków przeczytasz na adonai.pl, tutaj
O swojej miłości małżeńskiej na dobre i na złe przeczytasz na aleteia.org, tutaj.

Źródło: Redakcja NINIWA / adonai.pl / aleteia.org / wikipedia / youtube.com

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.