15 kwietnia| Wiadomości

Komandos SEALS wyjaśnia, jak nauczył się nigdy nie poddawać [WIDEO]

SEALS to elitarna jednostka amerykańskich komandosów. Nazwa tłumaczy się jako "foki", ale jednocześnie oznacza: SEa (morze), Air (powietrze) and Land (ziemia), bo ci żołnierze pracują na każdym obszarze. Kandydaci przechodzą rygorystyczne treningi, bo też ich zadania są ekstremalnie wymagające. Na polu walki nie można się poddać, dlatego treningi muszą zweryfikować determinację kandydatów.

Wieloletni dowódca SEALS w randze czterogwiazdkowego admirała William McRaven wyjaśnia, skąd sam brał motywację do nie poddawania się. Warto go posłuchać. „Foką” był przez 37 lat!

Pod filmem dopisaliśmy tłumaczenie.

W czasie szkolenia SEAL mieliśmy takie powiedzenie: „wykonaj jedną ewolucję na raz”. To znaczy, żeby nie patrzeć sześć miesięcy wprzód. Nie zastanawiaj się, ani nie uświadamiaj sobie „o nie, mam jeszcze tyle biegów, przepłynięć i ćwiczeń fizycznych do wykonania!”. Jeśli sobie to uświadomisz, to horyzont okaże się nieco za daleko. I to może nas przestraszyć. Jeśli jednak starasz się robić coś najlepiej, jak to tylko możliwe, ale robiąc tylko jeden krok w jednym czasie, to uda ci się przetrwać tych sześć miesięcy.

Bardzo łatwo jest zrezygnować ze szkolenia SEAL. Wystarczy tylko zadzwonić dzwonem trzy razy i wypadasz. Nie musisz z nikim rozmawiać, ani robić. Dzwonisz tylko dzwonem, ściągasz hełm i tyle. Uświadamiasz sobie, że w trudnych chwilach zawsze jest sposób na wyjście z sytuacji. Tym sposobem jest rezygnacja. Decydujesz, że nie będziesz mierzyć się z tym problemem albo sytuacją i pozwalasz, żeby ona wygrała. 

Często pyta się mnie, jak przetrwać szkolenie SEAL. Miałem jednego adepta, który był fenomenalnym atletą. Jadłem z nim lunch i on spytał mnie:

– Czy muszę jeszcze więcej biegać?

– Odpowiedziałem, że nie, nie sądzę. 

– „Czy muszę więcej podnosić (ciężarów)? itd. Jaki jest klucz do przejścia przez szkolenie SEAL?

– Odpowiedziałem: „To proste. Po prostu się nie poddawaj.”

Wiedzę i doświadczenie swojego życia komandos przekazuje w konferencjach i książkach. I dla nas płynie stąd wartościowa lekcja, żeby nie stawiać sobie na raz za dużych oczekiwań i rozwiązywać problemy jeden po drugim. Z kolei w determinacji i motywacji pomaga nam świadomość, że czuwa nad nami najlepszy możliwy Dowódca.

Źródło: Redakcja NINIWA / youtube.com Business Insider

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.