23 kwietnia| Wiadomości

Screen i muza z Wiedźmina? A nie, to o św. Wojciechu, patronie Polski [WIDEO]

Wielki, ważny, pobożny, mądry, wykształcony odważny, ale jednak pokorny i skromny. Gdy wchodził do katedry objąć urząd biskupa, był boso. Tłum wiwatował, a on szedł skromnie z pochyloną głową. To on zmienił bieg historii Polski. Wpłynął też na dzieje Europy. Jak dokonał tego jeden człowiek?

 

Okazuje się, że ani władza świecka (pochodzenie z książęcego rodu), ani ta wynikająca ze święceń biskupich i objęcia katedry nie były tym, co wpływało na władców ówczesnego świata. Tym czymś były wzorce, które dawał za życia ten wielki męczennik. Dziś historię świętego możemy odczytywać na płaskorzeźbach drzwi katedry w Gnieźnie.

Do Gniezna może być ciężko się wybrać, więc obejrzyj i posłuchaj jego historii w krótkim filmie. Słowiański klimat podkreśla muzyka, animacje, sceny i ciekawa realizacja. Produkcję zrealizowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Źródło: Redakcja NINIWA

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.