3 maja| Wiadomości

Uroczystość NMP Królowej Polski i Konstytucji 3. Maja. Dlaczego tego samego dnia?

Państwowe święto Konstytucji 3. maja przypada - nic dziwnego - 3. maja. To data jej uchwalenia i dlatego Polacy tego dnia świętują. Wszystko jasne. A co z tym wszystkim ma wspólnego Najświętsza Maryja Panna? Czy nie było innej daty na ustanowienie katolickiej uroczystości? Czy wybrano taki dzień, bo pasowało, że Polacy i tak świętują i mają wolne? Nic podobnego!

Nie bez powodu uroczystość NMP Królowej Polski ustanowiono właśnie na dziś. Zawierzanie narodu polskiego Maryi odbywało się kilkukrotnie w naszej historii, a pobożność maryjna była obecna w sercach Polaków od wieków. Kluczowym wydarzeniem było w tym procesie jednak zawierzenie Maryi naszej ojczyzny przez Jana Kazimierza w 1656 r. w obliczu tzw. Potopu Szwedzkiego czyli zbrojnego najazdu Szwedów na Polskę. I choć sam akt odbył się we Lwowie, to jednak szybko utożsamiono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej właśnie z Królową Polski. To głównie dzięki cudownej obronie Jasnej Góry w tym konflikcie. Właśnie dlatego to obraz Czarnej Madonny ukoronowano papieskimi koronami i odtąd ten wizerunek symbolizuje nam Królową Polski.

No dobrze, ale to wciąż nie wyjaśnia, czemu jej uroczystość obchodzimy 3. maja, a nie właśnie np. 8 września, kiedy to w 1717 r. ukoronowano jasnogórski obraz. To z inicjatywy polskich biskupów, niestety dopiero w 1920 r., gdy Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej i 123 latach zaborów, padła dzisiejsza data w skierowanej do papieża Benedykta XV prośbie. Chodziło o formalne potwierdzenie tytułu Królowej Polski przez ojca świętego. Papież zgodził się i święto ustalono na 3 maja, a do litanii loretańskiej oficjalnie dołączono wezwanie „Królowo Korony Polskiej”.

„To nie my wybraliśmy Maryję na Królową Polski. To ona nas wybrała.”

Biskupi umyślnie zaproponowali Ojcu świętemu dzień 3 maja, aby podkreślić nierozerwalną łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą Konstytucją polską – wyjaśnia brewiarz.pl. Maryja chroniła nasz naród praktycznie od początku, a my staraliśmy się być jej wierni.

Jan Długosz napisał – To nie my wybraliśmy Maryję na Królową Polski. To ona nas wybrała.

Chcesz dowiedzieć się, w których momentach polskiej historii zwracaliśmy się do Matki Bożej i kiedy udzielała nam swojej pomocy? Posłuchaj.

Źródło: Redakcja NINIWA / youtube.com

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.