9 maja| Wiadomości

Wyobraźnia tematem Copernicus Festival 2021

Czym jest wyobraźnia, skąd się wzięła, jak mózg skutecznie wykorzystuje to narzędzie o tym i innych ujęciach wyobraźni będzie mowa od 18 do 23 maja podczas wirtualnego Copernicus Festival 2021. Gośćmi festiwalu będą m.in. noblista, biofizyk Venki Ramakrishnan, kognitywista Joel Peterson, matematyczka Sabine Hossenfelder i psycholog Edward Nęcka.

Wirtualna edycja Copernicus Festival dostępna będzie na TEJ i TEJ stronie.

W trakcie Śniadań Mistrzów odbędzie się rozmowa z prof. Zofią Stasicką, której odkrycia rewolucjonizują medycynę; o nauce i ścieżce do jej odkrywania będą mówić również jej córka i wnuczka Ilona i Katarzyna Wybrańskie. O roli mitu – w tym mitu sarmackiego – opowie prof. Andrzej Borowski, natomiast splot literatury i oniryzmu ujęty w surrealizmie przybliży Agnieszka Taborska. Rolę wyobrażeniowych struktur i pojęć w fizyce przedstawi prof. Karol Życzkowski, z kolei znaczenie abstrakcyjnego przekazu w sztuce będzie tematem spotkania z malarką Tamarą Berdowską.

Rolę wyobraźni w szachach omówi GM Mateusz Bartel (ang. grandmaster – tytuł szachowy). O błędach poznawczych i teoriach spiskowych opowie Marcin Napiórkowski. Z kolei eksperymenty myślowe takie jak „mózg w naczyniu” czy „kot Schroedingera” wytłumaczy prof. Adam Workowski. Niesamowite i niezwykłe twory architektonicznych możliwości człowieka zostaną przedstawione przez Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak z kanału Architecture is a Good Idea. Wyobraźnia to także tematyka gier i opartej o nie sztucznej inteligencji – o tym, co może sobie wyobrazić algorytm opowie Tomasz Majkowski, a wszystko to w festiwalowym paśmie Perceptio.

Eksperymenty

Inventio to z kolei pasmo poświęcone wynalazkom i eksperymentom, które od lat rozpalają wyobraźnię fanów Science Fiction.

W serii pięciu filmików Łukasz Lamża zaprezentuje próby wcielenia w życie technologii takich jak: maszyny latające wingsuity i jetpacki. Mowa będzie też o niekończącej się energii odnawialnej, eksperymentach znikania – od elementów garderoby typu czapka niewidka po próby osiągnięcia niewidzialności materii w fizyce. Tematem spotkania będą też próbach ukonstytuowania telepatii i czytania w myślach oraz zagadnienie powstawania czegoś z niczego, czyli indukowania materii.

Autorskie pasmo festiwalowe prof. Dominiki Dudek pod tytułem “Rozmowy o Człowieku” zmierzy się z kondycją wyobraźni w kontekście literatury i sztuki muzycznej oraz filmowej. Gośćmi będą: muzyk Artur Rojek, aktor Marek Kondrat, reżyserka Kinga Dębska, malarz Jacek Waltoś oraz pisarze Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman.

Dla młodszej publiczności organizatorzy festiwalu wspólnie z Biurem Prasowym Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali pasmo Mądrej Książki Roku. Będzie tu można przyjrzeć się roli wyobraźni, astronomii i ekologii na podstawie książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży.

Dla młodzieży

Dorośli i młodzież zainteresowani twórczością Stanisława Lema będą mogli zgłębić temat literatury Science-Fiction podczas pasma Roku Lemowskiego przygotowanego wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Jakie wizje Stanisława Lema się spełniły? Czy futurologia to nauka? Na te pytania odpowie m.in. Michał Protasiuk podczas wirtualnego Kongresu Futurologicznego. O robotyce dnia codziennego opowie Anna Olszewska, z kolei Łukasz Kozak pochyli się nad esejem o ponad inteligentnej, zaawansowanej maszynie cyfrowej “Golem”. Przewodnikiem po epistemologii i filozofii Lema będzie Maciej Płaza a o futurystycznych, antyutopijnych wizjach społeczeństwa opowie Piotr Paziński.

Festiwalowi będzie towarzyszył Koncert Cracow Singers połączony z wizualizacjami Kuby Woynarowskiego oraz wystawy artystyczne realizowane we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Szczegółowy program spotkań jest dostępny tutaj. Serwis Nauka w Polsce objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl / kol / ekr

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.