15 maja| Wiadomości

Polak w Gwardii Szwajcarskiej. Marzył o tym od dziecka [WIDEO]

Do ekipy "ochroniarzy" papieża dołączył niedawno nowy członek - Dawid Henryk Kadłubowski. Jest jednym z 34 nowych gwardzistów, którzy 6 maja na Dziedzińcu Świętego Damazego w Watykanie oficjalnie podjęło służbę dla papieża.

Pan Dawid mówi, że od dziecka marzył, by być częścią najstarszej i zarazem najmniejszej armii świata. Stało się tak dzięki zdjęciu Gwardii Szwajcarskiej, które pokazał mu w latach 80. jego tata.

Kiedy byłem na pielgrzymce we Włoszech poczułem, że chcę wstąpić w szeregi Gwardii Szwajcarskiej – mówi Dawid Henryk Kołbukowski.

Koniecznością jest jednak w tym przypadku m.in. szwajcarskie obywatelstwo, ukończona służba wojskowa, stan kawalerski czy bycie praktykującym katolikiem.

Obecnie w gwardii służy 135 żołnierzy. Historia tej formacji wojskowej sięga 1506 roku, kiedy to powołał ją do życia papież Juliusz II.

Jeśli masz ochotę, obejrzyj całą ceremonię zaprzysiężenia gwardzistów w Watykanie!

Źródło: Redakcja NINIWA / TVP Polonia/dm

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.