14 października| Artykuły

Przepis na szczęście

Kto mija motor? Musashi! Największa legenda japońskiego samurajstwa. Ikona dwóch kijów. Nie pomyliłem się. To właśnie Musashi Miyamoto jest ojcem szkoły walki dwoma mieczami.

Zwie się ona niten ichi ryu, co znaczy dwa nieba jako jedność. Powiadają, że nie przegrał żadnej swojej walki. Dociekliwi twierdzą, że jedną jednak przegrał. Nawet jeśli, to i tak nie ma to znaczenia w kontekście bycia szczęśliwym zwycięzcą. Zwycięzcą zostaje się dopiero pokonując samego siebie.

Buddysta – zenista. Pewnie się zastanawiacie, co on tutaj robi? Zawsze wiedziałem, że mądrość jedynego Boga Jahwe jest wlana w każde ludzkie serce. Tylko ludzie zaczęli różnie ją nazywać. A nawet przekręcać.

Dokkodo

W 1645 roku napisał Musashi swoje Dokkodo. Drogę w sensie. Zbiór 21 reguł. Zasad. Wartości. Zwał jak zwał. To taki osobisty Musashiego przepis na szczęście. Zanurkowałem, by przekonać się jak bardzo echa Bożej mądrości mogą pobrzmiewać w filozofiach, które z tą judeochrześcijańską mają tyle wspólnego co dwutlenek węgla z ociepleniem klimatu. Okazuje się, że bardziej niż myślałem. To tylko potwierdza moje przekonanie. Ludzie są ekstremalnie różni. Ale wszystkich ich stworzył jeden i ten sam Bóg.

1. Zaakceptuj wszystko takie, jakie jest

Fundamentalnym złudzeniem człowieka jest to, że ma realny wpływ na rzeczywistość. Otóż nie ma. Nasz wpływ na rzeczywistość w istocie sprowadza się do jednego: do sposobu zareagowania na to, że go wpływu nie mamy. Od tej reakcji zależy jakość naszego życia. Albo akceptujesz swoje miejsce w szeregu i jesteś szczęśliwy, albo miotasz się próbując zmienić niezmienialne i udajesz, że jesteś szczęśliwy.

2. Nie szukaj przyjemności dla samej przyjemności

Ależ chrześcijańska mądrość! W dzisiejszym świecie po uszy zanurzonym w hedonizmie i zmysłowej konsumpcji brzmi to jak absurd. Nieczystość nazwaliśmy miłością, obżarstwo odżywianiem się, a monstrualną chciwość naturalną potrzebą. Przyjemność stała się naszą centralną wartością. Staczamy się.

3. Znajdź harmonię zamiast dawać się ponosić emocjom

Jesteśmy niewolnikami swoich emocji. Ileż to razy zachowywałem się w sposób, którego nienawidziłem, a jednak zachowywałem się tak? Brak kontroli własnych emocji to jeden z bardziej gorzkich owoców naszej cywilizacyjnej rozpierduchy. Emocje same w sobie nie są grzechem. Nie da się żyć bez emocji. Chodzi o proporcje.

4. Uznaj się za nieistotnego wobec ogromu i głębi świata

Musashi stanowczo odradza poddawanie się ambicjom swojego EGO i stawianie się w centrum wszechświata. Skąd ja to znam? Pokora, zależność, bezradność stworzenia. Najlepszą przysługę jaką człowiek może wyświadczyć samemu sobie, to o sobie zapomnieć! Nic nie masakruje nas w życiu bardziej, niż zafiksowanie na punkcie samego siebie. JA – jedno z imion demona.

5. Uwolnij się od pragnień

Wiem, wiem, życie bez pragnień jest niemożliwe. Ale nie każde pragnienie jest dobre. O tych złych mówi to słowo: Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz. Jk 3, 16

6. Nie żałuj tego, co już zrobiłeś

A co z żalem za grzechy? Ojcowie Kościoła uczą, że demon jest naszym generalnym oskarżycielem. On to by chciał, abyś zadręczał się wszystkimi swoimi grzechami do końca życia i nie przyjmował do wiadomości tego, że każdy z nich jest już dawno zapłacony. Akt żalu w spowiedzi świętej jest po to, by pożegnać się ze swoim grzechem raz na zawsze. Więc żałuj, że jeszcze tego nie zrobiłeś.

7. Wyzbądź się zazdrości

Powiadają, że najgłupszy z grzechów. Bo nie dość, że grzech, to jeszcze nie daje żadnej przyjemności 🙂 To zakamuflowana forma nienawiści. Mądrość nie zazdrości, pokora nie zazdrości, miłość nie zazdrości. Zazdrość to absolutnie kretyńska utrata czasu i energii. Same szkody.

8. Nie obawiaj się straty

Nasze przywiązanie do zdrowia, pieniędzy, drugiego człowieka i samego życia jest oczywiste. Ale nie jest pożyteczne. Po to właśnie przychodzi się do Jezusa, by usłyszeć, że mamy wszystko rozdać ubogim, że nie mamy sobie gromadzić skarbów na ziemi gdzie mól i rdza, żeby nie pokładać ufności w drugim człowieku i żeby nie bać się śmierci. Właśnie po to. Sami tego nie ogarniemy.

9. Wyzbądź się narzekania oraz urazy wobec innych i siebie

Bo miłość z wszystkiego się cieszy. A Jezus zapytany o to, ile razy mamy wybaczać odpowiedział: zawsze. Ludzie, którzy narzekają nie mają Ducha. Sorry, ale tak to chyba jest. Sam nie mam, bo narzekam okrutnie. Mądrość Boża polega na tym, by we wszystkim widzieć sens. Bo wszystko jest po coś.

10. Nie pozwól kierować się namiętnością

Nie mylić z miłością. Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Ojca, lecz od świata. 1 J 2, 16. Ani Musashi Miyamoto, ani Bóg nie są wrogami przyjemności. Problemem pożądliwości jest zniewolenie. Pozbawiona kontroli gonitwa za przyjemnością  staje się naszym więzieniem o zaostrzonym rygorze. Tu chodzi o wolność.

11. Pozostań neutralny wobec otaczających cię rzeczy i zjawisk

Prawdziwa miłość i serce po brzegi wypełnione wiarą czynią cię pancernym na ataki tego świata. Pancerny Hiob i pancerni Trzej Młodzieńcy na przykład. Ale takich pancernych mamy i dzisiaj. Zawsze będą. Wiara nie zginie nigdy.

12. Bądź obojętny wobec tego w jakim domu żyjesz

Jeżeli swoją wartość budujesz na podstawie przedmiotów, które posiadasz (choć tak naprawdę nic nie posiadasz), to jesteś nieszczęśliwym człowiekiem.

13. Najważniejsze w jedzeniu jest jego wartość odżywcza

Opakowanie stało się ważniejsze od zawartości. Przyjemność od miłości. Wygląd od serca. Pozór od prawdy. Nasze społeczne jadłodajnie jakimi są wielkie hipermarkety zabijają nas na raty. To żarcie może i jest smaczne. Atrakcyjnie opakowane. Ale na tym koniec. Tak jest z wiekszością towaru jaki dzisiaj oferuje nam cywilizacja.

14. Wyzbądź się starych rzeczy i nie gromadź przedmiotów

Przywiązanie do przedmiotów jest jednym z najżałośniejszych przejawów doczesnej niewoli. Niedawno zmarł mój przyjaciel. Miał wiele. W ciągu jednej sekundy uwolnił się od tego całego balastu i pofrunął (ufam) do nieba. Dzisiaj chodzę w jego butach. Też na chwilę.

15. Ufaj sobie i nie bądź nigdy przesądny

Ufać sobie, to znaczy postępować w zgodzie ze swoimi wewnętrznymi przekonaniami. Odrzucić działania pod publisię, pod naciskiem pseudoautorytetów, wbrew sumieniu. A czarny kot nigdy nie był dla mnie problemem.

16. Nie zbieraj broni dla samych walorów estetycznych

Niech kolekcjonerzy militariów nie czują się oburzeni. Nie o to chodzi. Chodzi o zrozumienie podstawowego przeznaczenia rzeczy. Auto jest po to, by dojechać. Gitara jest po to, by grać. Pistolet jest po to, by się obronić. Człowiek jest po to, by kochać.

17. Nie obawiaj się śmierci

Patrz punkt 8. Lęk przed śmiercią jest naszym najgłębszym lękiem. To świadczy tylko o jednym: śmierć jest nienaturalna. Nielogiczna. Nie powinno jej być, bo w naturze życia zakodowana jest wieczność! 

18. Nie pragnij na starość posiadać żadnych bogactw

Jest w człowieku taka mądrość, pewna intuicja. Kiedy pomalutku zbliża się do swojego horyzontu zdarzeń i coraz bardziej dociera do niego to, że śmierć jednak jest, zaczyna odklejać się od otaczającego go świata. Wtedy piszą się testamenty.

19. Bogowie są godni czci, jednak o nic ich nie proś

Modlitwa błagalna jest stara jak świat. Bóg daje człowiekowi prawo proszenia Go. O wszystko. Ale ponad tym prawem jest coś jeszcze. Panie, Ty wiesz czego chcę zanim Cię poproszę. Jest ta pokorna ufność, że to jednak Bóg wie najlepiej czego nam potrzeba. Bóg to nie lampa Aladyna, która ślepo wykonuje każdy rozkaz człowieka. Bóg to troskliwy Ojciec. Czasem da kwiatka, a czasem klapsa.

20. Możesz porzucić swoje ciało, ale nigdy nie porzucaj swojego honoru

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle! Mt 10

21. Nigdy nie rezygnuj ze swojej Drogi

Stań w prawdzie. Odkryj kim jesteś i czym jest twoje życie. Olej swoje iluzje, wybujałe ambicje, chore aspiracje. Przestań się zadręczać. Pokochaj swoje życie takim jakim jest. Bo jest dokładnie takim jakie ma być. Bóg nigdy się nie myli. Tylko my tak myślimy. Każdy człowiek jest najcenniejszy. Każde życie jest najcudowniejsze. Odkryj to, przylgnij do Tego, który ci je dał. I idź. I bądź szczęśliwy.