24 czerwca| OCM NINIWA

Wolni, ale nie samotni. Grupa 33 na rekolekcjach w Kokotku

Jak odkryć swoje życiowe powołanie, jeśli życie ułożyło się inaczej niż chciałaś/chciałeś? Z odpowiedzią na to niełatwe pytanie przychodzi duszpasterstwo osób stanu wolnego.

Grupa 33 gromadzi osoby stanu wolnego w różnym wieku – panny i kawalerów – które z różnych powodów nie wstąpiły w związki małżeńskie. Chociaż najczęściej życie jako single nie było ich wyborem, istotą wspólnoty jest formacja osób żyjących bez małżeństwa, by taki stan rzeczy zaakceptować, potraktować jako dar i dobrze wykorzystać.

Od czwartku do niedzieli prawie 60 osób z różnych części Polski przeżywa w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku rekolekcje zatytułowane „Królestwo Boże jest pośród was”. Są one wstępem do kolejnego roku formacyjnego, który będzie opierał się na rozważaniu Credo – wyznania wiary. Nauki prowadzi brat Piotr Szaro OFM Cap z katowickiej wspólnoty kapucynów.

– Rekolekcje dotykają istoty Pana Boga, Jego miłości, przebaczenia i obecności pośród nas. Temat jest więc bardzo kerygmatyczny, który ma pozwolić nam odnowić i odświeżyć swoją wiarę i relację z Panem Bogiem – tłumaczy ks. Tomasz Koryciorz, opiekun rejonu chorzowskiego Grupy 33.

Nazwa grupy nawiązuje do liczby lat ziemskiego życia Jezusa. Jej członkowie formują się na regularnych spotkaniach z Mszą św., rozważaniem Pisma Świętego i wykładami oraz wspierają się w odkrywaniu swojego powołania. Wspólnie spędzają wolny czas wędrując po górach, jeżdżąc na nartach czy rowerze albo chodząc do kina, na basen czy na grzyby. Bo – jak przekonują – „wolny” nie znaczy „samotny”!

– Grupa 33 jest drogą dla osób, które żyją w stanie wolnym. W Kościele katolickim nie ma powołania do samotności, mówi o tym nawet Biblia. Dlatego taka wspólnota gromadzi ludzi, którzy żyją samotnie, żeby nie byli samotnymi, ale odkrywali, że obok nich jest drugi człowiek – wyjaśnia ks. Koryciorz.

Grupa 33 działa w kilku rejonach na Śląsku, a także m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl