6 lutego| Wiadomości

NASA znalazła niedźwiedzia na Marsie! To nie żart!

NASA opublikowała niedawno wyjątkowe zdjęcie powierzchni Marsa, które zdaje się pokazywać... głowę niedźwiedzia.

Zjawisko to, znane jako pareidolia, polega na dostrzeganiu kształtów tam, gdzie ich nie ma. Jest to ten sam mechanizm, który powoduje, że ludzie widzą twarze w przedmiotach, takich jak samochody lub kształty zwierząt w chmurach.

W tym przypadku ukształtowanie terenu Czerwonej Planety tworzy kształt pyska niedźwiedzia, gdzie nos jest reprezentowany przez wzgórze, oczy przez dwa kratery, a obrys – przez okrągłe pęknięcie.

(fot. NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)

Zdjęcie zostało wykonane 12 grudnia 2022 r. przez kamerę HiRISE znajdującą się na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter i było robione z wysokości około 250 kilometrów. Jednak już 1976 roku NASA opublikowała inne zdjęcie „twarzy na Marsie”, co pokazuje, że pareidolia nie jest nowym zjawiskiem.

Choć zdjęcie niedźwiedzia na Marsie może wydawać się niezwykłe albo po prostu wywoływać uśmiech na twarzach, jest to po prostu sztuczka umysłu. Niecodzienne odkrycie amerykańskich naukowców przypomina nam jednak o kreatywności naszej wyobraźni i przypomina o fascynującym, tajemniczym pięknie wszechświata.

A o tym, że misie lubią zdjęcia również na Ziemi, przekonacie się z poniższego wpisu:

Ten niedźwiedź jest mistrzem selfie. Zrobił sobie 400 fotek w jedną noc!

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl