13 marca| Artykuły

Sanatorium duszy – TOP 10 najlepszych rekolekcji. Jakie wybrać?

Czujesz, że to już czas. Czas, by podreperować swoją relację z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. Zatrzymaj się i zafunduj sobie sanatorium duszy. Czyli dobre rekolekcje. A jakie rekolekcje będą dobre? Oto przegląd 10 najlepszych rekolekcji. Przeczytaj i wybierz sam!

To nieprawda, że czasy są zabiegane. Czas, od początku kiedy Ktoś puścił go w ruch, nie przyspieszył ani troszeczkę. Ani nie zwolnił. I tak będzie, aż Ktoś zdecyduje o jego zatrzymaniu. O ile taka decyzja kiedykolwiek zapadnie. Bo nie jestem pewny. Czas to najbardziej konsekwentny koleś we wszechświecie. Einsteina zostawmy teraz w spokoju. To nie czas jest zabiegany. To my w nim jesteśmy zabiegani.

Z tym poczuciem, że wciąż masz go za mało możesz coś zrobić. To twoja decyzja. Chomika nikt nie zmusza, by godzinami biegał w kołowrotku donikąd. To jego decyzja. Wyskocz ze swojego kołowrotka. Zatrzymaj się. I zafunduj sobie dobre rekolekcje.

Recolligere, czyli czym są rekolekcje?

W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy i modlitwie. Bardzo odpowiednimi miejscami dla takiego doświadczenia duchowego są zwłaszcza domy rekolekcyjne. W tym celu trzeba je wspierać materialnie i zapewniać im odpowiedni personel. Benedykt XVI.

Z łacińskiego to recolligere – zbierać na nowo, powtórnie. Rekolekcje to kilkudniowe sanatorium duszy. Czas, by podreperować swoją relację z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. Świetna okazja by zrozumieć w jakim żyjemy amoku. I to, że da się żyć inaczej.

Rekolekcje – to musisz zrozumieć

Jesteśmy niewolnikami cywilizacji. Ona wydaje nam rozkazy – my posłusznie je spełniamy. Standardy materialne, społeczne, wizerunkowe, edukacyjne i wszelkie inne – to cywilizacyjne pręgierze. Nie spełniamy ich – boli. Spełniamy – wydaje nam się, że jesteśmy szczęśliwi. Cywilizacyjny standard naczelny głosi – MUSISZ BYĆ KIMŚ. Albo masz kasę, albo pozycję, albo autorytet, albo doskonałe ciało, albo mistrzostwo świata. Whatever.

Co musisz zrozumieć? Że to wszystko nie jest ci do szczęścia potrzebne. Zostaliśmy okrutnie oszukani – niezauważenie skradziono nam prostą radość życia i zastąpiono ją skomplikowaną radością konsumpcji.

Rodzina – pierwszy dom rekolekcyjny

Kto to jest Scott Hahn, pewnie wiecie. A jak nie wiecie, to chętnie napiszę o nim, bo to bardzo ciekawy przypadek. A powiedział Scott Hahn to:

Wychowanie dzieci to jeden z najbardziej niedocenianych sposobów na zmienianie świata.

To do rodziców. Albo nim jesteś, albo prawdopodobnie będziesz. To rodzic decyduje czy kupić dziecku książkę, czy tablet. Rodzic decyduje, czy zamrozić dziecko przed kompem, czy poświęcić mu swój czas i naprawdę z nim pogadać. Albo pójść na basen. Rodzic decyduje czy wskazywać dziecku Boga i wartości, czy kasę i pełny brzuch. Dziecko nie musi znać trzech języków, grać na pianinie, jeździć konno i trenować karate. A wizja willi z basenem, kierowniczego stanowiska i sześciopaku nie musi determinować naszego życia. Nie musi. 

Najlepsze rekolekcje – TOP 10

Dobre rekolekcje to jeden z bardziej skutecznych sposobów na zmienianie naszego życia. Przynajmniej na takiego zmieniania początek. Wybór jest większy niż myślałem. Odpaliłem jedną taką rekolekcyjną wyszukiwarkę. Stiltowałem.

To idzie w dziesiątki. Jeśli nie w setki. Jest w czym wybierać. Dla każdego coś odpowiedniego. Poniżej Subiektywny Przegląd Najlepszych Rekolekcji.

1. Rekolekcje ignacjańskie

To jezuici. Klasyka. Cały pomysł opiera się na Ćwiczeniach duchowych Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów. Wynalazek ma już swoje lata. Oficjalnie rekolekcje ignacjańskie zostały zatwierdzone w 1548 roku przez papieża Pawła III. To rekolekcje ciszy (całkowitej), medytacji i kontemplacji. Prawdziwy młot na hałas dnia powszedniego. Genialny sposób na rozeznawanie Bożej woli i poznawanie siebie.

Św. Jan Paweł II tak o nich mówił: Aby szkoła Ćwiczeń duchowych była skutecznym środkiem przeciwko złu współczesnego człowieka, który wciągnięty w ludzką zmienność żyje poza sobą zajęty zbytnio rzeczami zewnętrznymi. Niechaj Ćwiczenia będą kuźnią nowych ludzi, autentycznych chrześcijan, oddanych apostołów. Jest to życzenie, które zawierzam wstawiennictwu Matki Najświętszej: najpełniej oddanej kontemplacji, mądrej Mistrzyni Ćwiczeń Duchowych.

2. Wolność serca – rekolekcje dla dziewczyn

Propozycja przede wszystkim dla młodych dziewczyn. Pomysł sióstr obliczanek z Częstochowy. Trzy dni, które mogą zmienić resztę życia.

Same obliczanki o swoich rekolekcjach mówią tak: Żyjemy w ciągłym pośpiechu, dążąc do swoich małych i wielkich celów. Każdy dzień mamy wypełniony różnymi zajęciami, od rana do wieczora. Dzisiaj przecież trzeba zdobywać wszechstronne wykształcenie, pracę, sukcesy, budzić i rozwijać w sobie pasje. Często patrzymy, że inni już osiągnęli tyle. A ja? A nawet jeśli zdobywam wiele, ciągle odczuwam swoje nienasycenie.. i ciągle poszukuję. Pojawia się pytanie: czy to jest moja droga? Po co to wszystko? Dokąd zmierzam? Kim jesteś?

3. Rekolekcje misyjne dla studentów

Dla chłopaków i dziewczyn. Założyciel Zakonu Misjonarzy Kombonianów, święty Daniel Comboni, mawiał tak: Gdybym żył nawet tysiąc razy wszystko oddałbym misjom.

Być może czujesz, że sensem twojego życia jest pomóc odnajdywać go innym? Jeżeli tak, to to są rekolekcja dla ciebie. Biblijnie, misyjnie, medytacyjnie. Kraków, jakby co.

4. Rekolekcje dla poszukujących drugiej połówki

Jeśli jeszcze nie masz męża/żony, a chciałbyś/chciałabyś mieć, to Grupa Niespokojni Nadzieją z Częstochowy ma dla ciebie propozycję. Przede wszystkim taką, by szczerze modlić się o znalezienie dobrego współmałżonka. Myślę, że niewielu to robi. W modlitewny popłoch wpadamy dopiero później, gdy wszystko zaczyna się sypać. Często za późno.

Rekolekcje pod hasłem Mężczyzną i niewiastą stworzył ich to propozycja dla tych, którzy są świadomi, jakim wyzwaniem jest małżeństwo i nie chcą w tym wyborze pozostawać sami.

5. Rekolekcje dla narzeczonych

Jak już znalazłeś/znalazłaś właściwą drugą połówkę (a może tylko tak ci się wydaje?), to koniecznie wbijaj na rekolekcje dla narzeczonych! Coś takiego proponuje grupa pod tytułem Spotkania Małżeńskie mająca swoje ośrodki na terenie całego kraju.

Zawsze mówiłem, że skoro są kilkuletnie seminaria dla kapłanów, to w ramach sensownych proporcji powinny być i seminaria dla narzeczonych. Ale nie ma, więc dobre rekolekcje dla tych, co planują powiedzieć sobie TAK, są absolutnym minimum. To świetna okazja by zrozumieć, z kim chce się zaryzykować spędzenie reszty życia w najbliższej z możliwych relacji.

Prowadzący takie rekolekcje zawsze powtarzają: naszym sukcesem są nie tylko udane małżeństwa; również zapobieganie takim, które nigdy nie powinny być zawierane. To też błogosławiony owoc takich rekolekcji.

6. Nie musisz być idealny – rekolekcje dla uzależnionych od świata

Masz deprechę? Jesteś uzależniony od internetu, alkoholu, seksu albo dobrej opinii? Ruch Światło-Życie zaprasza. Podczas organizowanego przez nich rekolekcyjnego weekendu możesz się dowiedzieć czegoś absolutnie uzdrawiającego: Bóg kocha cię bezwarunkowo!

Nie musisz żyć tak, by innych zadawalać. Nie musisz być uzależniony od poklepywania po ramieniu. Nie musisz żyć w poczuciu winy, bo nie spełniasz oczekiwań tego świata. Nie musisz być jakoś specjalnie piękny i bogaty. Skoro jesteś, to znaczy, że masz wartość nieskończoną. Wartą krwi Boga. Daj sobie to powiedzieć!

7. Dla tych, co się boją

Obawiam się, że to rekolekcje dla większości z nas. Lęk to jedno z najbardziej podstawowych uczuć, jakich doświadcza człowiek. Lęk towarzyszy nam kiedy się rodzimy, kiedy idziemy przez życie i kiedy opuszczamy ten świat. Zawsze jest coś do stracenia. A ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie bezpieczeństwa absolutnego, boimy się.

Jak rodzić sobie z lękiem? Jak go oswoić? Co zrobić, żeby wydostać się z permanentnego stanu zagrożenia? Jak wykorzystać lęk, żeby pobudzał i mobilizował energię twórczą?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi podczas rekolekcji organizowanych przez Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym koło Warszawy.

8. Muzykolekcje

Nie mogłem o czymś takim nie wspomnieć. Zawsze uważałem, że muzyka to uniwersalny język ziemi i nieba. Więc pomysł, by połączyć rekolekcjonowanie z muzykowaniem, uważam za świetny!

Wspólnota Muzykolekcji mieści się przy kościele św. Jakuba na pl. Narutowicza w Warszawie. Wierzą, że poprzez muzykę Duch Święty może często działać jeszcze skuteczniej. Muzykolekcje to połączenie duchowości oazowej z warsztatami muzycznymi prowadzonymi przez doświadczonych muzyków.

Tak o sobie piszą: Przygotowanie serc, modlitwa, słuchanie Słowa Bożego, sakramenty – otwierają nas na działanie Bożej Łaski, przez co duży zespół artystyczny staje się w rzeczywistości wspólnotą, radosnym uobecnieniem Jezusa Chrystusa! Znikają uprzedzenia i podziały, Duch Święty dotyka serc i uzdalnia każdego do wysiłku na miarę złożonych w nim talentów, jedynym celem muzyki, która przenika nas do głębi, staje się Chwała Boża!

9. Rekolekcje z Postem Daniela

To rekolekcje, na których w szczególny sposób odkrywamy, że człowiek to jednak dusza z ciałem. Ciałem, o które też trzeba dbać. Post Daniela to patent pani dr Dąbrowskiej. Patent o biblijnych korzeniach. Chodzi o proroka Daniela, który odstawiając alkohol, mięso i inne tego typu jadło zachował krzepkie zdrowie i długie życie.

Post Daniela polega na ograniczeniu menu tylko do warzyw i niektórych owoców. Cel? Zrzut kilogramów i oczyszczenie organizmu z całego tego syfu jaki pompuje w nas cywilizacja. Rekolekcje z Postem Daniela to realizacja w praktyce jakże znanego i lubianego powiedzonka mądrościowego – w zdrowym ciele zdrowy duch!

10. Alfa i Omega – rekolekcje na koniec roku

Odrobina autopromocji. W Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA zawsze pod koniec roku organizowane są mocne i aktywne rekolekcje dla młodych.

Spotykamy się prawie równo pół roku po Festiwalu Życia w Kokotku – największym wydarzeniu w naszym roku formacyjnym. Te rekolekcje są szansą na ponowne spotkanie w świetnym gronie i festiwalowej atmosferze, ale z jeszcze bardziej pogłębionymi treściami. W programie wątki duchowe, modlitwa, refleksja, ale też praktyczne warsztaty i świetna zabawa – sylwester festiwalowy! Tradycyjnie już po rekolekcyjnym wyciszeniu pora na głośną muzę, dobre jedzenie i taniec do upadłego!

Alfa i Omega to tylko jedne z wielu rekolekcji organizowanych przez duszpasterstwo NINIWA. Są też rekolekcje sportowe, taneczne, górskie czy autorski cykl „Od Jonasza do Eugeniusza”. Wszystkie propozycje na cały rok znajdziesz na stronie wydarzenia.niniwa.pl.

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.