15 kwietnia| Z głowy wzięte

Najwcześniej urodzona osoba uchwycona na filmie to papież (1896, koloryzowane)

Myślisz, że kamerka w Twoim smartfonie to najnowsze osiągnięcie technologii, bo dzięki niej możesz na okrągło nagrywać TikToki i docierać do swoich fanów? Otóż swoich widzów pozdrawiał już papież Leon XIII, który przyszedł na świat w 1810 roku i jest najwcześniej urodzonym człowiekiem, jaki kiedykolwiek został sfilmowany. I co, czujesz się staro?

Dzięki kanałowi Nineteenth century videos. Back to life na Youtubie, który zajmuje się przywracaniem do życia historycznych filmów, możemy przenieść do końcówki XIX wieku i zajrzeć za Spiżową Bramę, podglądając realia życia głowy Kościoła katolickiego w 1896 roku.

Autor reprodukcji wykorzystał sztuczną inteligencję do polepszenia jakości filmu. Papieża Leona III błogosławiącego nas z Watykanu prawie 130 lat temu możemy możemy oglądać w kolorze oraz rozdzielczości 4K i 60 klatek na sekundę.

Aby uświadomić sobie, z jak dawnych czasów pochodzi to nagranie, wystarczy wspomnieć, że obecnie na świecie nie żyje już żaden człowiek, który mógłby pamiętać czasy pontyfikatu Leona III. Papież ten zmarł 20 lipca 1903 roku, a ostatnią żyjącą osobą, która urodziła się przed jego śmiercią, była Kene Tanaka z Japonii (02.01.1903–19.04.2022), notabene plasująca się na drugim miejscu w rankingu najstarszych ludzi w historii.

„Wciąż świeży jak stokrotka”. Internauci oczarowani

Jak zauważają komentujący, Leon XIII miał 17 lat, gdy zmarł Ludwig van Beethoven, i 39 lat, gdy odszedł z tego świata Fryderyk Chopin. Idąc tym tropem można dodać, że ów papież urodził się, gdy James Madison piastował urząd 4. prezydenta Stanów Zjednoczonych (np. Abraham Lincoln był 16. prezydentem USA, a Ronald Reagan – 40.), zaś na tronie brytyjskim zasiadał król Jerzy III.

A oto kilka innych perełek z komentarzy pod filmem:

Dzięki temu filmowi kilka pokoleń zostało pobłogosławionych przez papieża Leona III.

Uwielbiam to, jak są oczarowani kamerą! To dla nich wciąż nowość. Można odnieść wrażenie, że papież macha nie tylko do tych, którzy żyli w czasie, gdy kręcono ten film, ale także do nas, do potomnych.

Urodzony w 1810 roku, a wciąż świeży jak stokrotka!

Nie jestem nawet religijny, ale bycie pobłogosławionym przez kogoś, kto urodził się ponad 200 lat temu, to dla mnie zaszczyt.

Urocze, jak pozdrowił swoich widzów na YouTubie. Wiem, że film jest bez dźwięku, ale jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz jak mówi: „nie zapomnij polubić, skomentować i zasubskrybować”.

Dla porównania zobaczcie oryginalny materiał filmowy. Na nagraniu możemy usłyszeć papieża śpiewającego po łacinie Ave Maria. Swoją drogą, podłożony tu dźwięk jest najstarszym znanym nagraniem audio papieża (również Leona XIII), zarejestrowanym w 1903 roku.

Kim był papież Leon XIII?

Leon XIII, właściwie Giovanni Vincenzo Pecci urodził się 2 marca 1810 roku w Carpineto we Włoszech, w zubożałej, lecz szczycącej się tradycjami rodzinie szlacheckiej. W 1837 roku został wyświęcony na kapłana i rozpoczął pracę duszpasterską w diecezji rzymskiej.

W 1843 roku został mianowany arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim w Belgii, w 1853 r. otrzymał biret kardynalski, a w 1877 objął funkcję kamerlinga, którym pozostał aż do papieskiej elekcji.

20 lutego 1878 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Leon XIII. Jego pontyfikat trwał aż 25 lat, do 1903 roku, i był jednym z najdłuższych w historii.

Leona XIII uznaje się za pierwszego nowoczesnego papieża dążącego do dialogu ze współczesnym światem Wprowadził wiele reform w Kościele, podejmował wysiłki na rzecz ekumenizmu, prowadził także aktywną politykę zagraniczną.

Jego najważniejszym dziełem była wydana w 1891 roku encyklika Rerum novarum, w której zajął się kwestiami społecznymi. Encyklika ta uznawana jest za dokument Kościoła katolickiego, w którym papież opowiedział się za prawami pracowników i solidarnością społeczną.

Leon XIII zmarł 20 lipca 1903 roku w Wiecznym Mieście. Jego nauczanie i encykliki nadal stanowią ważne źródło myśli społecznej Kościoła katolickiego.

Szymon Zmarlicki

Dziennikarz, niedoszły kognitywista, rodowity tarnogórzanin. Rzecznik medialny NINIWY i redaktor prowadzący portalu niniwa.pl. Nogami twardo stąpa po ziemi, głową częściej buja w obłokach. W życiu najbardziej kocha swoją rodzinę, muzykę i góry.