14 czerwca| OCM NINIWA

Co robią duchowni greckokatoliccy w Kokotku?

Nietypowy widok w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA.

W Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku odbywają się rekolekcje kapłańskie dla 80 duchownych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy, w tym kilku biskupów z obu krajów. Wśród nich są także niedawno wyświęceni księża, którzy oczekują tu przydziału do swoich pierwszych parafii.

– Jesteśmy pierwszy raz w tym pięknym miejscu, bardzo nam się tu podoba i mamy nadzieję, że jeszcze nieraz tu wrócimy, także z młodzieżą. Treścią naszych rekolekcji jest życie i posługa św. Jozafata Kuncewicza, unickiego biskupa i męczennika. To dla nas czas odnowy i spotkania – opowiada ks. Vitalij Bojko, jeden z nowo wyświęconych duchownych.

Zobacz zdjęcia:

Grekokatolicy w Kokotku

Kościół greckokatolicki w Polsce podzielony jest na trzy eparchie (diecezje): Archieparchię Przemysko-Warszawską, Eparchię Olsztyńsko-Gdańską i Eparchię Wrocławsko-Koszalińską. Należy do nich około 45 000 katolików.

W Polsce funkcjonuje 158 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których posługuje blisko 70 prezbiterów diecezjalnych i 8 zakonników.

Kościół greckokatolicki jest jednym z Kościołów katolickich (zachowującym jedność z Następcą św. Piotra). Powstał w wyniku Unii Brzeskiej z 1596 roku. Zachowuje liturgiczny ryt bizantyjsko-ukraiński. Biskupi wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.

Zwierzchnikiem Kościoła w Polsce jest obecny również na rekolekcjach w kokotku abp Eugeniusz Popowicz, ordynariusz Archieparchii Przemysko-Warszawskiej.

Źródło: redakcja, oblaci.pl

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl