24 czerwca| Festiwal Życia

Święty Jan Chrzciciel: Mędrzec, prorok, głos wołającego na pustyni

Życie świętego Jana Chrzciciela, którego uroczystość dziś obchodzimy, to świadectwo mężczyzny niezwykłej świętości, oddania i odwagi. To właśnie jego historia będzie inspirowała uczestników Festiwalu Życia 2023.

Jan Chrzciciel, urodzony między 6 a 2 rokiem p.n.e. w En Kerem, był pustelnikiem, prorokiem żydowskim oraz świętym zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym. Jego życiorys wzbudza podziw i fascynację, a jego wierność wobec wiary oraz męczeńska śmierć pozostaje wymowną inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie.

Jan Chrzciciel, którego imię oznacza „Jahwe się zmiłował” lub „Bóg jest łaskawy” w języku hebrajskim, był synem Elżbiety i kapłana Zachariasza. Jego narodziny zostały zapowiedziane przez Anioła Gabriela w zwiastowaniu, które przepowiedziało jego wyjątkową rolę jako głosiciela mesjasza. Już od młodości Jan wybrał drogę pustelnika i oddał się modlitwie, ascezie i głoszeniu Słowa Bożego.

Święty Jan Chrzciciel – postać Festiwalu Życia 2023. Jestem czy nie jestem?

Gdy Jan osiągnął wiek 30 lat, zgodnie z ówczesnym prawem mógł publicznie występować i głosić nauki. Jego głoszenie nawoływało do nawrócenia i przygotowania serc na przyjście Mesjasza. Jan udzielał chrztu w Jordanie, a sam Jezus również przyjął chrzest z jego rąk. Teologowie wyjaśniają, że w ten sposób Mesjasz uświęcił wodę w Jordanie, której później używano do sakramentu chrztu świętego, pierwszego i najważniejszego sakramentu chrześcijańskiego.

– Są dowody, że jest to konkretne i prawdziwe miejsce, gdzie Jezus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela. Gdy odwiedzimy miejsce chrztu po stronie jordańskiej, odnajdziemy wiele pozostałości kościołów zbudowanych w miejscu albo okolicy miejsca chrztu Jezusa – wyjaśnia Fadi Abdalla, przewodnik po Jordanii.

Jako obrońca małżeństwa, Jan Chrzciciel stanowczo potępił cudzołóstwo Heroda, ówczesnego władcy tamtejszego regionu. Publicznie zwrócił uwagę na ten grzech i z tego powodu został skazany na śmierć męczeńską. Jan został ścięty, a jego głowę podano na tacy żądaniu Herodiady, żony brata Heroda. Jezus Chrystus sam nazwał Jana Chrzciciela największym człowiekiem narodzonym z niewiast. Jego męczeńska śmierć stała się symbolem oddania się dla wiary i obrony moralności.

Kult św. Jana Chrzciciela istnieje od najdawniejszych czasów. Na całym świecie zostały wzniesione liczne kościoły pod jego wezwaniem. Historia jego życia będzie również prowadziła uczestników przez tegoroczny Festiwal Życia w Kokotku!

BILETY NA FESTIWAL ŻYCIA 2023

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl