Peter To Rot. Błogosławiony Papuas – katechista i męczennik
Przy okazji opisywania różnych historii z Papui-Nowej Gwinei warto również wspomnieć jedynego jak do tej pory człowieka z tych ziem, który został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.
Peter To Rot, bo o nim mowa, to męczennik. Urodził się prawdopodobnie w 1912 roku w Rakunai w prowincji New Britain jako syn Angelo Tu Puia, wodza wioski Tolai, i jego żony Marii Ia Tumul. Oboje zostali przyjęci do Kościoła katolickiego w 1898 roku.
Piotr został ochrzczony wkrótce po urodzeniu. Miał zwyczajne dzieciństwo i młodość, był blisko związany z rodziną, Kościołem i szkołą misyjną. Przyjemny z natury, łagodny i pomocny w usposobieniu, został zapisany w 1930 r. do Kolegium św. Pawła w Taliligap, które zostało założone przez Misjonarzy Najświętszego Serca w celu formacji świeckich katechetów. Trzy lata później został mianowany katechetą parafii Rakunai. 11 listopada 1936 ożenił się z Paulą Ia Varpit.
Japońska okupacja wyspy New Britain w styczniu 1942 roku była punktem zwrotnym w życiu przyszłego błogosławionego. Kiedy europejscy misjonarze zostali aresztowani, młody katecheta wziął na siebie odpowiedzialność za misję. Gromadził ludzi na modlitwie, chrzcił i katechizował dorosłych i dzieci, udzielał ślubów, odwiedzał chorych, uczył młodzież szkolną i kształcił nowych katechetów. W tym samym czasie zanosił żywność internowanym misjonarzom i jeńcom wojennym.
Pod koniec 1943 roku japońska władza przestała tolerować chrześcijaństwo. Piotra wezwano na przesłuchanie. Przesłuchano go w sprawie jego działalności i nakazano jej ograniczenie ze względu na „wojenne bezpieczeństwo”. Około marca 1944 zakazano mu wykonywania jakichkolwiek praktyk religijnych. Odmówił on jednak zaprzestania swojej działalności misyjnej, którą uważał za swój obowiązek. Zbudował podziemne schronienie w swojej posiadłości w Taogo i nadal przyprowadzał tam ludzi na modlitwę i sakramenty.
To Rot stanął przed dylematem moralnym, kiedy Japończycy zalegalizowali na wyspie poligamię. Ponieważ stanowczo sprzeciwiał się tej praktyce, został ogłoszony wrogiem nie tylko Japończyków, ale także lokalnych kolaborantów. Peter został aresztowany w kwietniu lub maju 1945 roku i skazany na dwa miesiące aresztu. W czerwcu lub lipcu tego samego roku, gdy zbliżał się termin zwolnienia, został zamordowany przez dwóch oficerów japońskiej żandarmerii wojskowej w asyście lekarza wojskowego, który podał mu śmiertelny zastrzyk. Mieszkańcy Rakunai pochowali go na cmentarzu misyjnym.
2 kwietnia 1993 r. w obecności papieża Jana Pawła II ogłoszono dekret o męczeńskiej śmierci Piotra To Rota. Został beatyfikowany przez papieża 17 stycznia 1995 r. w Port Moresby. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 7 lipca. Trwa proces jego kanonizacji.
Przeczytaj również:
Papua-Nowa Gwinea. Dlaczego Rajska Wyspa nazywana jest „krainą nieoczekiwanych zdarzeń”?
ks. Łukasz Hołub
Od dziecka czuł, że ma zostać misjonarzem. W 2013 r. przyjął święcenia kapłańskie i został księdzem archidiecezji przemyskiej. Na pierwsze misje wyjechał w 2016 r. do Ekwadoru, gdzie spędził cztery lata. Od 2021 r. pracuje w Papui-Nowej Gwinei. Obecnie jest proboszczem parafii Koge w diecezji Kundiawa.