Najpopularniejsze piosenki filmowe wszech czasów – TOP 15 [ŚWIAT]

Muzyka do filmu to jedno. Wiecie, taka instrumentalna, ilustracyjna. Że są tematy, melodie, motywy. Często mega znane i przebojowe. Ale zdarza się, że twórcy obrazów chcą piosenkę. Po prostu piosenkę. I to najlepiej dobrą piosenkę. Taką, która poniosłaby film jeszcze dalej…

Nie tylko 007…

W James Bondzie piosenka dedykowana konkretnej części serii jest standardem. Większość z nich to hity. Mniejsze lub większe. Bywa, że piosenka staje się bardziej popularna niż film, do którego została napisana. Mało tego – często świetnie znając piosenkę, nie mamy pojęcia, że jest z jakiegoś filmu. Którego zresztą nie widzieliśmy.

Przed nami moja subiektywna podróż po krainie najpopularniejszych piosenek filmowych świata. Przygotowując ten tekst potwierdziło się to, o czym pisałem wyżej: namierzam piosenkę, którą znam na wylot, i oto – ku mojemu nieudawanemu zaskoczeniu – okazuje się, że to piosenka filmowa jest.

Ciekawe ile Waszych takich zaskoczeń odnotujecie podczas tej podróży? Ruszamy!

1. Gene Kelly, Singing in the rain

Listę otwiera jedna z najbardziej kultowych piosenek w historii kina, a zarazem jedna z najbardziej kultowych w historii kina scen. Rok 1952. Chyba nie ma na globie osoby, która by tego choć trochę nie kojarzyła. Niby proste, a genialne.

No właśnie – dlatego genialne, bo proste. Zakochany facet ma gdzieś ulewny deszcz i w środku nocy, w środku miasta na pustej ulicy odpala taniec, który na zawsze zapisał się w historii naszej kultury.

2. Audrey Hepburn, Moon River

Piosenka autorstwa Henry’ego Manciniego i Johnny’ego Mercera zapewniła twórcom filmu, z którego pochodzi (Śniadanie u Tiffany’ego, 1961 rok), Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną i dwie nagrody Grammy – za najlepsze nagranie i piosenkę roku.

Standard muzyki światowej. Jeden z tych, których kolejnych wykonań i interpretacji nie da się po prostu zliczyć. Piękny to numer jest.

3. Bob Dylan, Knockin’ on Heaven’s Door

No i tu mały zonk. Nie miałem pojęcia, że to piosenka z filmu. To jeden z tych kawałków, który Dylanowi zapewnił nieśmiertelność. Może nie został napisany SPECJALNIE dla tego filmu (Pat Garret i Billy Kid, 1973) – choć kto to wie – ale w filmie się znalazł.

Specjalnie dla Was wyszukałem fragment filmu, w którym piosenka się pojawia. Odpalcie sobie tak od 1:45.

4. Limahl, Never-ending story

I tu kolejna ciekawostka. W oryginalnej wersji filmu (niemieckiej, jak się okazuje) ta piosenka nie pojawia się. Można ją spotkać dopiero w wersji angielskiej. Numer skomponowany przez Giorgio Morodera ze słowami Keitha Forseya, wykonany przez Limahla i Beth Anderson, stał się międzynarodowym mega hitem.

Jak na tytuł przystało, piosenka nie ma wyraźnego początku ani końca. Sprawia wrażenie, jakby przybywała z nieskończoności i w nieskończoność odpływała. Posłuchajcie sami.

5.  Bill Medley i Jennifer Warnes, The Time of My Life

Tym, czym dla chłopaków było Wejście Smoka z Brucem Lee, tym dla dziewczyn był Dirty Dancing z Petrickiem Swayziem. To film z 1987 roku. Wzruszające romansidło taneczne wyreżyserowane przez Emile Ardolino.

Nikt nie spodziewał się aż takiego sukcesu obrazu. Patrick Swayzie za główną rolę dostał wtedy tylko 200 tysięcy dolarów. Za epizod w Dirty Dancing 2 – już 5 milionów.

6. Tina Turner, Golden Eye

Bond. James Bond. Jeden z dwóch bondowskich hitów, który załapały się do mojego zestawienia. O zaśpiewaniu piosenki do filmu o Agencie 007 marzy chyba każdy artysta. A śpiewali je najwięksi. Od Paula MacCartneya po Adele.

Jest na tej liście i genialna Tina. Jej wersja powala.

7. Prince, Purple Rain

Przedstawiać nie trzeba. Chyba najgenialniejszy numer tego genialnego artysty. Pochodzi z filmu o tym samym tytule. 1984 rok.

Film akurat widziałem. Ale myślę, że większość z nas kojarzy jedynie piosenkę. Zresztą – z całym szacunkiem dla twórców filmu i aktorskich talentów Prince’a – daleko filmowi poziomem do piosenki, która wybrzmiewa w filmu finale.

8. Elton John, Can You Feel the Love Tonight

Rok 1994. Disney wypuszcza animowaną, epicką opowieść o świecie zwierząt. Choć tak naprawdę to opowieść o świecie ludzi, gdzie nienawiść miesza się z miłością, chciwość z ofiarnością, śmierć z życiem.

Elton napisał i zaśpiewał kolejną swoją pościelówę, która stała się wielkim filmowym hitem. Fajne, ale mnie akurat za bardzo nie bierze. Zdecydowanie wolę nr 7.

9. Coolio, Gangsta’s Paradise

Uwielbiam ten numer! Dla mnie jeden z największych hip hopowych przebojów wszech czasów. Filmu nie widziałem, ale wiem, że nazywa się Młodzi Gniewni, jest z 1995 i za tą piosenkę Coolio dostał Grammy.

Ale, co ciekawe, to jest przeróbka/cover innej znanej piosenki. Piosenki Steve Wondera Pastime Paradise. Dla porównania wrzucam oba kawałki.

10. Whitney Houston, I Will Always Love You

Płakałem. Serio. Film widziałem kilka razy i za każdym ostatnia scena moczyła mi oczy. Co tu dużo pisać. Dobry, kultowy film z 1992 roku z brawurową rolą Kevina Costnera. Dobra piosenka w brawurowym wykonaniu Whitney Houston.

11. Bryan Adams, (Everything I Do) I Do It For You

Kevin Costner idzie za ciosem. Kręci nową wersję przygód o romantycznym rozbójniku z Sherwood. Takie filmy nie mogą nie mieć piosenki wiodącej. Tym razem jej stworzenie powierzono królowi soft rocka, Bryanowi Adamsowi. Chłopak wywiązał się z roli znakomicie, nagrywając wielki hit filmowy.

12. Céline Dion, My Heart Will Go On

Titanic Jamesa Camerona z 1997 roku rozbił większość filmowych banków. Zgarnął 11 (!) Oscarów, stał się jednym z trzech najbardziej dochodowych filmów w historii kina i jako pierwszy przekroczył barierę 1 miliarda dolarów ze sprzedaży kinowych biletów, płyt DVD itd. W sumie zarobił ponad 2 miliardy.

Céline Dion, śpiewając do tego obrazu piosenkę, wskoczyła na półkę, na której siedzą najpopularniejsi artyści świata. Piosenkę napisali i wciąż inkasują za nią James Horner i Will Jennings.

Jest romantycznie i wzruszająco? No jest. Zastanawiam się tylko, co tam robi większą robotę – Céline czy ten zjawiskowy flecik?

13.  Adele, Skyfall

Kolejny Bond. Dla mnie, obok bondowskiej piosenki śpiewanej przez Sheryl Crow, to najlepsza z odsłon. Genialna kompozycja z klasą zachowująca reguły gatunku oraz genialna (a jakże) Adele. Po prostu WOW. Można słuchać godzinami. Dodam jeszcze tylko, że akurat dla mnie David Craig to najlepszy Bond w historii.

14. Ed Sheeran, I See Fire

Seria o perypetiach kilku Hobbitów i Krasnali z tolkienowskiego świata trochę przydługawa. Rozmach i poziom obrazu jest, nie powiem, ale przydługawe ciut. No i było wiadomo, że jak Ed Sheeran napisze piosenkę, to będzie hit nie tylko filmowy. Wszelaki. No i jest.

15. Lady Gaga & Bradley Cooper, Shallow

Piękny i tragiczny zarazem film. O miłości, muzyce i wrażliwości, która może zabić. Lady Gaga z pewnością nie jest tak dobrym aktorem jak Bradley Cooper. A Bradley Cooper z pewnością nie jest tak dobrym wokalistą jak Lady Gaga. Ale razem świetnie się uzupełniają i stworzyli jeden z największych hitów filmowych ostatnich lat.

Film z 2018. Do podziału w zyskach z piosenki w sumie zgłosiły się cztery osoby: Andrew Wyatt, Anthony Rossomando, Mark Ronson, Lady Gaga.

Krótkie podsumowanie

Pisałem na początku, że często znamy piosenkę, a nie znamy filmu, z którego pochodzi. Na 15 filmów z tej mojej listy widziałem tylko 7. Ta lista to tylko fragment całości. Ale myślę, że fajnie było sobie poprzypominać, posłuchać. Niebawem odcinek o hitowych piosenkach z polskiego podwórka. Hej!

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.