28 września| Wiadomości

Egipt: uczestnicy międzynarodowej pielgrzymki ekumenicznej modlili się w kościele ozdabianym przez Polaka

W środę 27 września – przedostatnim dniu międzynarodowej pielgrzymski ekumenicznej pod hasłem “Prawdziwe Życie w Bogu" /TLIG/ jej 500 uczestników z różnych krajów wzięło udział we Mszy św. w koptyjskim w kościele św. Szymona w Kairze.

Świątynia ta, choć nie wymienia jej większość przewodników turystycznych, jest niezwykłym zjawiskiem na tle innych podobnych obiektów. Ozdabia go kamiennymi rzeźbami Polak od lat osiadły w stolicy Egiptu – Mariusz Dybich.

Kościół znajduje się w zamieszkanej przez koptów „dzielnicy śmieciarzy“. Nazwa ta nawiązuje do wykonywanego przez nich od kilku pokoleń zajęcia, które dziś można określić mianem recyklingu odpadów zwożonych tam z całego miasta. Na modlitwę gromadzą się oni właśnie w kościele św. Szymona – koptyjskiego świętego garbarza z X w. na zboczu góry Mukattam.

Od ponad 20 lat na prośbę duchownych obiekt ten jest stale upiększany kamiennymi rzeźbami i poszerzany przez Polaka Mariusza „Mario” Dybicha. Znalazł się on w Egipcie jako członek Stacji Archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, po czym ponad 20 lat temu na stałe osiadł w Kairze, ożenił się z Egipcjanką i założył tam rodzinę. Podobnie jak słynny Katalończyk Antonio Gaudí i jego katedra Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie Dybich stałe pracuje nad tym kompleksem sakralnym. Przy wejściu do kościoła wśród kilku rzeźb aniołów Polak umieścił słowa Pisma Świętego po arabsku i angielsku: „Jeśli zamilkniesz, kamienie wołać będą” (Łk 19,40).

Mariusz Dybich otrzymał 10 grudnia 2013 w ambasadzie RP w Kairze Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany mu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, „w uznaniu wybitnych osiągnięć na polu wspierania i podtrzymywania więzi ze społecznością chrześcijańską w Egipcie oraz za działalność społeczną w środowisku Koptów zamieszkujących Górę Mukattam, czyli tzw. Dzielnicę śmieciarzy w Kairze”.

Mszy św. dla uczestników pielgrzymki z grup modlitewnych ruchu TLIG, założonego przez prawosławną mistyczkę grecką Vassulę Ryden, przewodniczył jeden z kilku katolickich biskupów z Filipin, z którym Koncelebrowało ją 5 innych hierarchów, m.in. z Indii.

Źródło: KAI