Jakie imię dla dziewczynki? Oto najciekawsze, nietypowe i rzadkie imiona żeńskie.
13 października| Wiadomości

Nietypowe imię dla dziewczynki? Rzadkie, ciekawe imiona żeńskie – pochodzenie, znaczenie i znane imienniczki. TOP 10

Zastanawiasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, ale nie chcesz, żeby Twoja córka nazywała się jak wiele innych kobiet? Oto 10 ciekawych, rzadkich i nietypowych imion żeńskich.

Czynników decydujących o wyborze imienia dla dziewczynki jest sporo. Kobiece imię powinno podobać się rodzicom, mieć pożądane znaczenie albo rodzinną konotację. Warto też zastanowić się, czy w przyszłości takie imię będzie podobało się dorastającej dziewczynie i dorosłej kobiecie. Jednak często to właśnie oryginalność i chęć wyróżnienia się z tłumu determinuje wybór konkretnego imienia.

Oto 10 najciekawszych, rzadkich i nietypowych imion żeńskich, jakie można nadać w Polsce.

Zobacz również:

1. Lea

Lea to imię pochodzenia hebrajskiego. Piękne i zmysłowe. Oznacza wspaniały lub jasny. Ale hebrajskie Le’ah znaczy krowa, a łacińskie – lwica. Lea, czyli Le’ah była żoną biblijnego Jakuba. Niezależna, mądra, intuicyjna. Zdolna do poświęcenia własnych spraw dla wyższych idei. Wielki potencjał duchowy.

Zdrobnienia: Leusia, Leunia, Leuńka, Leucia, Leunka, Leosia, Leonia, Leońka, Leja, Lejka. Imieniny Lea obchodzi 22 marca. Czy będę daleki od prawdy, jeśli napiszę, że najpopularniejsza Lea to ta z „Gwiezdnych Wojen”? Co prawda to Leia, a nie Lea, ale nie bądźmy drobiazgowi…

2. Chloe

Chloe – imię żeńskie pochodzenia greckiego, oznaczające zielony pęd lub młode dziewczę. Był to również przydomek Demeter, greckiej bogini urodzaju. Romantyczka pełna wiary w cuda. Głębokie życie wewnętrzne. Wyobraźnia, mistycyzm i wiara kształtują znaczną część jej osobowości.

Imieniny obchodzi 21 czerwca, a jedną z najbardziej znanych Chloe jest irlandzka piosenkarka Chloe Agnew.

3. Giulia

Giulia to imię pochodzenia łacińskiego, które znaczy młoda lub dziewczyna. Jest bardzo popularne w Europie, m.in. we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Giulia to tak naprawdę polska Julia, ale niektórzy wolą wybrać bardziej oryginalną i światową wersję tego imienia.

Giulia jest silna i odważna, przyjacielska i wrażliwa na potrzeby innych. Czasami za bardzo, bywa nadopiekuńcza i zbyt pewna siebie. Imieniny? Wtedy, kiedy Julia. 😉

4. Kataleja

Kataleja to polska wersja szwedzkiego imienia Cataleya. A szwedzka Cataleya jest pochodzenia greckiego i oznacza dziewczynę z wielkim sercem. Imię idealne dla panny, która jest pełna miłości, ciepła i troski o innych. Są i tacy, którzy twierdzą, że Cataleya ma indiańskie korzenie i oznacza piękną kobietę. Jak jest w istocie, trudno rozstrzygnąć.

Co ciekawe, na temat imienia Kataleja dość interesującą opinię wydała Rada Języka Polskiego: „Imię to może narazić kobietę na nieprzyjemności, budzi bowiem skojarzenia z nazwą kat i formami czasownika lać„.

5. Noelia

Noelia to piękne imię pochodzenia hiszpańskiego. Oznacza tyle, co dziewica lub święta. Noelię cechuje urok osobisty i tajemniczość. Jest ciepła, serdeczna i ma zaraźliwy uśmiech. Niektórzy sugerują, że pochodzi od łacińskiej Natalii. Pełna pasji i energii. Ale są i tacy, którzy wywodzą imię Noelia z Francji i kojarzą je z Bożym Narodzeniem. I to właśnie ci wskazują datę jej imienin na 25 grudnia. A znaną Noelią jest z pewnością Noelia Ortega. Ten przykład akurat zdecydowanie przemawia za hiszpańskimi korzeniami.

6. Zlata

Zlata – piękne i rzadkie imię pochodzące z języków słowiańskich i oznacza po prostu złoty. Nic dziwnego, że symbolizuje blask, bogactwo i szczęście. Zlata jest przebojowa, uparta i zwykle realizuje swoje plany tak, jak to sobie wymarzy. Ale jest też hojna i potrafi też dzielić się z innymi. Zlata obchodzi imieniny w październiku – i to aż cztery razy: 13, 18, 26, 31.

7. Kesja

Imię Kesja ma biblijne pochodzenie. Kesja w wolnym tłumaczeniu oznacza miły zapach. Imię to nosiła jedna z córek Hioba. W innych językach Kesja to Keziah, Kasja lub Kecja. Zwykle łagodna i pomocna. Otacza ją spora grupa tak zwanych przyjaciół, ale są to więzi raczej powierzchowne. Nie wychodzi przed szereg i daje sobą łatwo manipulować. Królowa dyplomacji i taktu. Nie chce nikogo urazić, bo sama boi się bolesnej szczerości ze strony innych. Publicznie ukrywa wstydliwe emocje, dlatego postrzegana jest jako pogodna i spokojna. Ale to często może być maska. Imieniny Kesja obchodzi 29 czerwca.

8. Latika

Pochodzi z języka indyjskiego i dosłownie oznacza małe pnącze. W Polsce nadawane bardzo rzadko. Znacznie częściej dziewczynki o tym imieniu żyją w Stanach Zjednoczonych i w krajach latynoskich. Latika uwielbia pomagać innym i wchodzić w działania charytatywne. Ciepła, sympatyczna i z wielkim sercem. Ma problem z twardym stąpaniem po ziemi. Jej głowa raczej przebywa w chmurach. Idealna kandydatka na opiekunkę dla dzieci, nauczycielkę lub pielęgniarkę. Kocha zwierzęta. Imieniny Latiki przypadają 8 maja. A pamiętacie film „Slumgod. Milioner z ulicy”? Tam Freida Pinto zagrała właśnie Latikę…

9. Malena

Imię Malena jest pochodzenia łacińskiego i oznacza łagodną. Jest to szwedzka wersja naszej Magdaleny. Popularne w Hiszpanii, Włoszech, Ameryce Południowej i w krajach skandynawskich. Dziewczyny o tym imieniu zwykle są łagodne, piękne i pełne wdzięku. Spokojne, wrażliwe i delikatne. Książkowa Malena jest dobrym przyjacielem zawsze gotowym do pomocy. Malena jest też często wiązana z polską Marleną – a ta obchodzi imieniny 12 września i 23 października.

10. Idalia

Idalia to imię żeńskie wywodzące się z języka greckiego. Nazwano tak Afrodytę, boginię miłości, a inspiracją były tu góry Idalion na Cyprze. To zlepek dwóch greckich słów: aidon – widzę oraz helios – słońce. Oznacza więc dosłownie widząca słońce.

Idalia kocha luksus i wygodne życie. Uwielbia łono natury. Jest raczej niestała w uczuciach. Mężczyzn zmienia jak rękawiczki, bo lubi zmiany i kocha wolność. A jak słyszy, że ktoś wtrąca się w jej sprawy, to szybko odwraca się na pięcie i znika. Imieniny Idalia obchodzi 15 października. Najpopularniejsze zdrobnienie? No, chyba Ida. A jak Ida, to Nowakowska oczywiście.

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.