Relacje w internecie. Potrzebne czy niebezpiecznie?

Choć internetowe relacje mogą nam dać dużo dobrego i być wartościowe, to nie zastąpią fizycznej obecności i prawdziwej rozmowy.

Coraz więcej osób na całym świecie używa forów internetowych i przede wszystkim mediów społecznościowych, których do wyboru mamy mnóstwo, a każde z nich stworzone jest w innym celu i pozwala dotrzeć do innych ludzi. Do ludzi w różnym wieku, z różnych miejsc na świecie i różnych strefach czasowych. Z większością można dogadać się po angielsku, a nawet jeśli to niemożliwe, to wystarczy posługiwać się tłumaczem. Dzięki temu mamy szansę poznać inne kultury, tradycje, języki oraz poglądy i punkty widzenia, zwłaszcza że możemy korzystać z aplikacji skoncentrowanych na różnych aspektach życia.

Chociaż kontakty przez internet są powszechne już od jakiegoś czasu, największą zmianą, którą zauważyłam jest to, że relacje w internecie są o wiele bezpieczniejsze – coraz więcej osób używa mediów społecznościowych, dzięki czemu mamy dużo większe prawdopodobieństwo, że trafimy na autentyczną, prawdziwą osobę, a nie oszusta. Poza tym łatwiej jest zidentyfikować kogoś na przykład sprawdzając, czy zdjęcia na jego profilu nie są pobrane z przeglądarki internetowej, albo znajdując inne jego konta w różnych aplikacjach.

Czy siedzenie w Internecie to grzech?

Jednak jest też druga strona medalu, dlatego że często spędzamy bardzo dużo czasu w telefonie czy komputerze i pisząc długo z osobami poznanymi online istnieje ryzyko, że odizolujemy się od rzeczywistości i będzie nam się zdawało, że internetowe przyjaźnie nam wystarczają. A nie jest to prawda, bo choć takie relacje mogą nam dać dużo dobrego i być wartościowe, to nie zastąpią fizycznej obecności i prawdziwej rozmowy, których również potrzebujemy jako ludzie.

Moim zdaniem nie powinniśmy unikać relacji przez internet, ponieważ otwierają nasz umysł na coś nowego i niespotykanego, ale jednocześnie trzeba podchodzić z dystansem do poznanych ludzi i weryfikować informacje, które dostajemy. A jednocześnie nie zapominać, że nie obejdziemy się bez relacji „w realu” i zachowywać równowagę między różnymi typami kontaktów z ludźmi.

Hanna Zielińska

Uczennica Liceum w Chmurze. Wolny czas spędza na rysowaniu, graniu na gitarze i pianinie oraz śpiewaniu albo spotykaniu się ze znajomymi.