26 stycznia| Wiadomości

Francja ma sposób na zamknięte kościoły

Wydaje się, że we Francji udało się znaleźć rozwiązanie dla problemu wiecznie zamkniętych kościołów. Będzie je można otworzyć elektronicznie za pomocą aplikacji o znamiennej nazwie: Sésame – Sezam. Program zostaje aktualnie poddawany testom w dziewięciu świątyniach w Burgundii. Jeśli próby przebiegną pomyślnie, do końca tego roku system będzie można wdrożyć w całej Francji.

Pomysł na takie rozwiązanie zrodził się na pątniczych szklakach do Santiago de Compostela i do Rzymu wzdłuż Via Francigena. Pielgrzymujący po nich Jean-Christophe Bonnard zauważył, że o ile we Włoszech i w Hiszpanii wiejskie kościoły pozostają zazwyczaj otwarte, o tyle we Francji są one niemal zawsze zamknięte. I właśnie ta obserwacja skłoniła go do zastanowienia nad tym, w jaki sposób można by ponownie udostępnić je wiernym i turystom, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymogów bezpieczeństwa.

Bonnard, pełniący funkcję delegata fundacji dziedzictwa religijnego na Burgundię, rozmawiał o tym ze swym kolegą, który w firmie Orange zajmował się m.in. połączonym systemem zamków dla miejskich kortów tenisowych. Okazało się, że podobne rozwiązanie można by zastosować dla kościołów. I tak powstała aplikacja Sezam. Pozwala ona wejść zainteresowanym do zamkniętych świątyń. Jedyne co muszą zrobić, to zeskanować kod QR na drzwiach wejściowych oraz okazać dowód tożsamości. W ten sposób uzyskują tymczasowy kod, który pozwala im wejść do kościoła.

Katedra Notre-Dame w Paryżu ma nową konstrukcję dachu

Aplikacja została uruchomiona w marcu ubiegłego roku. Pierwsze informacje zwrotne są bardzo pozytywne, zarówno ze strony władz lokalnych, jak i księży. „Wielkie zainteresowanie wykazują również sami biskupi – mówi Bonnard tygodnikowi Famille Chrétienne – ponieważ nieustannie ubolewają z powodu aktów wandalizmu i kradzieży”.

Jeśli testy przebiegną pomyślnie, system ten będzie można wdrożyć w całej Francji i to nie tylko w kościołach, ale również w innych miejscach kultu, lokalnych zabytkach czy muzeach.

Źródło: Vatican News

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl