8 marca| Wiadomości

Ten moment, kiedy strażak wręcza kwiaty Maryi [WIDEO]

Wśród wielu zadań, jakie wykonują strażacy, jest jedno bardzo nietypowe i wzruszające. Każdego roku w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) dowódca straży pożarnej w Rzymie ma zaszczyt zawiesić wieniec z białych kwiatów na posągu Maryi, który góruje nad Schodami Hiszpańskimi.

Aby tego dokonać, strażak musi wspiąć się po ponad 100 stopniach długiej drabiny, niosąc ciężki wieniec. Na wieńcu widnieje napis: Flammas domamus, donamus Corda, czyli: „Gasimy płomienie, dając nasze serca”. Jest to hasło strażaków, którzy każdego dnia stawiają czoła niebezpieczeństwom, ratując ludzi i mienie. Po złożeniu kwiatów, strażak salutuje Maryi, okazując jej szacunek i miłość.

Posąg Maryi Niepokalanej ma dla strażaków szczególne znaczenie, ponieważ to oni pomogli w jego postawieniu w 1857 roku. Jest wykonany z brązu przez Giuseppe Obici i przedstawia Matkę Bożą w koronie z gwiazd i z otwartymi ramionami. Znajduje się na kolumnie z marmuru o wysokości 11,8 metra. U jej podstawy stoją cztery postacie ze Starego Testamentu: król Dawid oraz prorocy Mojżesz, Ezechiel i Izajasz.

Tradycyjnie kwiaty są dostarczane rano. Od czasów Jana XXIII papież ma w zwyczaju przybywać tego dnia przed posąg, aby złożyć hołd Matce Bożej. Ponieważ 8 grudnia jest we Włoszech świętem narodowym, również wielu wiernych gromadzi się tego dnia przy kolumnie.

Zobacz również:

Matka, która wszystko rozumie… A jeśli nie?

Źródło: aleteia.org, red.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl