Najczęściej coverowane piosenki świata

Oto 10 najczęściej coverowanych utworów w historii według największej filmomuzodajni świata, czyli YouTube.

Każdy z nas pewnie nie raz oglądał (i słuchał) filmik na YouTubie, w którym jakiś zwykły śmiertelnik wykonuje piosenkę swojego idola i wrzuca do sieci, żeby się kolegom i koleżankom pochwalić. Niedawno serwis podzielił się takimi statystykami. No i co my tu mamy?…

Dlaczego akurat to?

W sumie na świecie jest około 100 milionów piosenek. Każdego dnia powstaje tysiące kolejnych. Jest tego tyle, że można się zastanowić nad sensem pisania kolejnych takich samych albo bardzo podobnych wałków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Największe plagiaty w historii muzyki

Co sprawia, że jakaś piosenka jest częściej coverowana niż inne? Posłuchajmy tych najczęstszych przypadków (najpierw oryginał, potem jeden z przykładowych coverów). I kto wie, może odkryjemy choćby ślady kodu, który o tej popularności decyduje?

Oto 10 najczęściej coverowanych utworów w historii!

1. John Legend – „All of Me”

2. Justin Bieber – „Love Yourself”

3. Imagine Dragons – „Radioactive”

4. Leonard Cohen – „Hallelujah”

5. Adele – „Someone Like You”

6. Adele – „Hello”

7. A Great Big World & Christina Aguilera – „Say Something”

8. Christina Perri – „Jar of Hearts”

9. Sam Smith – „Stay With Me”

10. Coldplay – „The Scientist”

Podsumowanie

Uważnie wysłuchałem wszystkich 10 piosenek. Serio. Chciałem choć trochę poznać tajemnicę popularności coverowania. Szukałem czegoś, co łączy te wszystkie piosenki, co mniej lub bardziej pojawia się w każdej z nich i sprawia, że tak chętnie ludzie ją coverują. Szukałem, szukałem i… (chyba) znalazłem!

Chętnie podzielę się z Wami moimi odkryciami. I chyba zrobię w tym celu filmik, w którym z gitarą postaram się rozłożyć na czynniki pierwsze tych 10 numerów i spróbować odpowiedzieć na to pytanie: jaka ma być piosenka, którą inni chętnie coverują? Wypatrujcie już wkrótce na kanale NINIWY na… YouTubie, a jakże! 😉

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.