Siewcy Lednicy. Historia lednickich hymnów [TYLKO U NAS!]

Przyjrzyjmy i przysłuchajmy się nieco dokładniej jednemu z najpopularniejszych zespołów działających w obszarze tak zwanej muzyki religijnej. Siewcy Lednicy to bowiem marka, której utwory na trwałe wryły się w umysły i serca wielu ludzi.

Wiemy już, kogo będziemy gościć na Festiwalu Życia 2024. Między innymi Siewców Lednicy. Choć – zważywszy na tegoroczne zjednoczenie sił Lednicy z siłami Festiwalu Życia – Siewcy w jakimś sensie zagrają u siebie!

Lednica i Festiwal Życia łączą siły! Zobacz, co dla Was przygotowaliśmy!

Na początku było pole i Góra

Siewcy Lednicy wcale nie są tak starzy jak sama idea lednickich spotkań. Pierwsze z nich odbyło się w 1997 roku. Oczywiście na Polach Lednickich, które od 2013 są regularną miejscowością. Od początku była tam legendarna Brama-Ryba, przez którą młodzi symbolicznie wchodzą w III Tysiąclecie.

Jednak pierwszy, który tego przekroczenia dokonał wcale nie był taki młody. To Jan Paweł II, który akurat wtedy przelatywał nad bramą helikopterem i – choć będąc wysoko – symbolicznie tę bramę przekroczył, co aż po dziś dzień znajduje odzwierciedlenie w logo Lednicy.

A stał za tym wszystkim Góra. Jan Góra. Ojciec Jan Góra, charyzmatyczny twórca i przewodnik lednickich spotkań. Jak wiemy, w 2015 przekroczył on ostatnią bramę, jaką człowiek ma do przekroczenia na tym świecie.

Co z tymi Siewcami?

Siewcy wchodzą na scenę tej lednickiej epopei w roku 2000. To wtedy o. Jan Góra wymyślił, by spotkania urozmaicić tańcem i radosną muzyką. I dobrze to wymyślił! Kilka miesięcy później Piotr Ziemkowski, muzyk związany z Lednicą, spotkał Marcina Pokusę, folkowego muzyka z Żywiecczyzny. Wspólnie stworzyli piosenkę Tańcem Chwalmy Go i tym właśnie kawałkiem jako Siewcy Lednicy zadebiutowali na V Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA2000 w 2001 roku.

No i poszło

I tak już do dzisiaj Siewcy Lednicy towarzyszą wszystkim spotkaniom na Polach Lednickich. I tylko niech Was nie myli te „2000” w nazwie. LEDNICA2000 to nazwa całej tej rzeczywistości, która została nadana w roku 2000 właśnie. Dlatego spotkanie w roku 2001 albo na przykład 2013 niezmiennie funkcjonuje pod tą samą nazwą, choć dla niektórych może być to trochę mylące.

Zespół szybko zyskał popularność i stał się częścią większości wydarzeń religijnych w Polsce i nie tylko, bo grali też w Niemczech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii czy USA.

Pierwsza płyta i nie tylko

W 2004 Siewcy wydają pierwszą płytę: Tańcem chwalmy Go. W sumie płyt wydali sześć. Poza pierwszą były jeszcze Nie lękajcie się, Dla nas i całego świata (Koronka do Bożego Miłosierdzia), Nasze oczekiwanie, Odszedł Pasterz, Usłysz.

Inspiracją dla ich twórczości niezmiennie są słowa św. Jana Pawła II, Pismo Święte i codzienność wierzącego człowieka. Na początku swojej drogi na bogato czerpali inspiracje z góralskiego folkloru. Potem zaczęli się otwierać na inne gatunki muzyczne typu reggae, pop i folklor innych części świata.

Obecny skład Siewców Lednicy to:

  • Piotr Żarówa Ziemowski – śpiew, gitara
  • Agnieszka Chrostowska – śpiew
  • Kamil Ziemowski – saksofony, flet, śpiew
  • Michał Wolnik – akordeon, klawisze
  • Wiesław Wolnik – gitara, sitar, ukulele, charango
  • Piotr Woźniak – bas
  • Jan Garstecki – perkusja

Prywata

Wybaczcie, ale muszę wykorzystać ten moment. Wiecie kto napisał hymn Lednicy w 2012 roku? Autor tego tekstu! To znaczy on (ja) i o. Jan Góra!

A było to tak. Spotkaliśmy się w telewizji na planie jakiegoś programu. I w pewnym momencie ojciec Jan podchodzi do nas i z rozbrajającą szczerością (jak to on) mówi: Jacy wy jesteście piękni! Nie napisalibyście czegoś dla Lednicy? A my na to, z nie mniej rozbrajającą szczerością: Jasne! Ojciec posłał słowa i za kilka dni hymn Lednicy w 2012 roku – Miłość Cię znajdzie – był gotowy.

Wszystkie hymny Lednicy po raz pierwszy w jednym miejscu

Wreszcie czas na prawdziwą petardę! Po raz pierwszy w sieci – ekskluzywnie dla Czytelników portalu niniwa.pl – ukazuje się chronologiczna lista wszystkich hymnów lednickich, jakie do tej pory powstały! A powstawały od roku 2000. Choć trudno w to uwierzyć, nie było do tej pory czegoś takiego w sieci.

Sporządzenie tego zestawienia nie było łatwe. Wymagało przekopywania internetu wzdłuż i wszerz, dokopywania się do starych płyt i długich konsultacji ze źródłem, czyli z samymi Siewcami, a konkretnie z wokalistką zespołu Agnieszką Chrostowską, której jestem bardzo wdzięczny za pomoc!

Poniżej zestawienie wszystkich hymnów lednickich spotkań. Myślę, że niejeden z nich usłyszymy na Festiwalu Życia. Siewcy to prawdziwa fabryka przebojów!

2000, Tańcem chwalmy Go

2001, Chcemy spożyć Pismo Święte

2002, Przemień nas, Panie

2003, Słuchaj, Izraelu

2004, Tak, tak, Panie

2005, Błogosławcie Pana

2006, Nie lękajcie się

2007, Poślij nas

2008, Jesteście przyjaciółmi

2009, Ty jesteś Panem

2010, Cały Twój

2011, Jesteśmy mocni

2012, Miłość Cię znajdzie

2013, Ojcze, prowadź mnie

2014, Nasze oczekiwanie

2015, Prośba o Ducha

2016, Jestem Twój. Amen!

2017, Idź i kochaj

2018, Ty jesteś drogą

2019, Podnoszę głowę

2020, Oddaję siebie

2021, Słyszę Cię

2022, Na krańce świata

2023, Pragnę iść za Tobą

2024, Wracam do domu

Na koniec

Tak naprawdę na Lednicę w 2012 napisałem dwie piosenki. Zanim zrodził się oficjalny hymn, powstała pewna ballada. Pięknie zaśpiewana przez Magdę Anioł i Krzyśka Antkowiaka. Świetni muzycy, prawdziwy kwartet smyczkowy, chórek, znakomite studio i cudowna ekipa filmowa. Tytuł? Kimkolwiek jesteś. I z tym zostawiam Was na koniec.

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.