12 listopada| OCM NINIWA

„Projekt Młodzież 2” Laboratorium ewangelizacji i duszpasterstwa młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej w Kokotku

Odpowiedzialni za młodzież z archidiecezji wrocławskiej zgromadzili się w Kokotku w ramach „Projekt Młodzież 2” – Laboratorium ewangelizacji i duszpasterstwa młodzieży. Podczas spotkania zaangażowani w pracę z młodzieżą zdobywali wiedzę, dzielili się doświadczeniem, budowali wspólnotę i razem się modlili.

Weekend formacyjny dla duszpasterzy, katechetów i wychowawców archidiecezji wrocławskiej odbył się po raz drugi. W Kokotku zebrało się 65 uczestników różnych stanów: duchowni, konsekrowani i świeccy. W tym dwóch biskupów – bp Jacek Kiciński CMF i bp Maciej Małyga. Organizatorem projektu jest Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej.

– To nie rekolekcje dla młodzieży ani jakieś obowiązkowe szkolenie, lecz dobrowolny czas warsztatowo-formacyjny. Naszym celem jest poznanie i zintegrowanie się, zdobywanie wiedzy, wymiana myśli oraz wspólna modlitwa – tłumaczy ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Organizator dodaje, że celem wydarzenia jest nauczenie się komunikacji z młodymi i ich rodzicami.  Zdobycie wiedzy jak rozmawiać, i co zrobić, aby poprawiać relacje z młodzieżą i ich rodzinami. Lepsza komunikacja i obustronne wysłuchanie przyniesie większe owoce.

Laboratorium Ewangelizacyjne w Kokotku [ZDJĘCIA]

Warsztaty z komunikacji

W tym roku w ramach projektu odbyły się warsztaty z komunikacji prowadzone przez Szkołę Trenerów Beaty i Bolesława Kotlińskich. Uczestnicy byli podzieleni na trzy grupy warsztatowe, między którymi mogli rotować i przejść przez 6 godzin ćwiczeń. Grupy poruszały tematy o: komunikacji jako źródle stresu, mediacjach w pracy z dziećmi i młodzieżą. Warsztatowicze nauczyli się jak reagować na trudne sytuacje, aby czuć się dobrze ze sobą i pozostać w relacji z innymi. Co więcej, poznali mechanizmy komunikacyjne, które doprowadzają do wyczerpania emocjonalnego i zdobyli wskazówki, jak świadomie zarządzać komunikacją z innymi.

Jak wspomina organizator, dla niektórych z uczestników to była pierwsza w życiu okazja do odbycia takich warsztatów.

– Podobało mi się, że charakter warsztatów był bardzo dynamiczny. Prowadzący przedstawiali konkretne problemy i rozwiązania. Odbyliśmy także pracę w grupach. Za nami naprawdę owocny czas. Dzisiaj bardzo ważne jest zagadnienie bycia liderem i jakie jest jego znaczenie dla wspólnoty. Omawialiśmy etapy tworzenia wspólnoty – od zachwytu przez doświadczenie kryzysu po poczucie mocy. Otrzymaliśmy konkretne narzędzia i wiedzę, która pozwala wykorzystać ją w konkretnych przypadkach – wyjaśnia bp Jacek Kiciński CMF, wrocławski biskup pomocniczy.

Doświadczenie jedności w różnorodności

Poza warsztatami zaangażowani w pracę z młodzieżą modlili się za młodych i dbali o swój duchowy rozwój.

– Dla mnie osobiście to wielka radość, bo Kokotek jest miejscem bardzo inspirującym i nasza współpraca z oblatami okazuje się bardzo żywa. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży to nie jest urząd czy instytucja, która skupia jakąś grupę. To wspólnota żywa i dynamiczna, która służy młodzieży. Pojechaliśmy do Kokotka, żeby się rozwijać, ale też lepiej poznać. Wymiana kontaktów będzie owocować w diecezji. Ten wyjazd dodał nam, organizatorom, skrzydeł – dodaje ks. Rozpędowski.

„Młodzież 3”

Kolejna edycja projektu „Młodzież” odbędzie się od 9 do 11 listopada 2025 r. Osoby współpracujące z młodzieżą z archidiecezji wrocławskiej ponownie przyjadą wtedy do Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku.

 

Źródło: niedziela.pl/wroclaw.gosc.pl/KAI