Czy świat potrzebuje modlitwy? Coldplay odpowiada

Kiedyś Beatlesi śpiewali, że miłość jest wszystkim, czego potrzebujemy, dwadzieścia lat później zjednoczone siły globalnego popu poruszyły nasze serca, wykrzykując We Are The World! Jakiś czas temu Coldplay z gośćmi zachęcił w iście coldplayowym stylu do modlitwy.

Czy za piosenką We Pray kryje się intuicja, że dzisiaj światu modlitwa jest jakoś tak bardziej? Kto wie.

RAP, czyli słowotok artystyczny – Krótka Historia Piosenki #11

Coldplay

Jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych na świecie. Początki zespołu sięgają roku 1996. Wtedy Chris Martin i Johnny Buckland zakładają band pod tytułem Pectoralz. Potem dobija Guy Berryman i Will Champion. Nazwy się zmieniają. Zanim dotarli do finalnego Coldplay, po drodze było jeszcze Starfish. Chris wokal, Johnny gitara, Guy bas i Will perkusja.

O drodze na szczyt i oceanie nagród nie ma sensu się rozpisywać. Wszystko można przeczytać na Wiki. Napiszę tylko tyle, że numerem przełomowym w tym pochodzie na szczyt był wydany w 2000 roku Yellow.

W internetach nie mają sobie równych

Najpopularniejszy zespół rockowy na YouTube. Ich kanał ma prawie 25 milionów subów i prawie 17 miliardów wyświetleń (stan na 23 kwietnia 2023). Sprawdzałem – dzisiaj subów jest już 27 milionów. Dla porównania Metallica ma subów tylko 11 milionów. Dwa z utworów Coldplay przekroczyły kosmiczną barierę miliarda wyświetleń – Adventure of a Lifetime i The Scientist.

Hymn for the Weekend dobił do dwóch miliardów.

Żeby było jasne

Nie, Chris Martin, frontman Coldplay, nie jest typem chrześcijańskiego moralizatora czy współczesnego głosiciela Jezusowego przesłania. Do życia prywatnego nie ma co zaglądać i się czepiać, bo to bardzo śliski grunt.

Pomimo różnych, niekoniecznie pozytywnych, informacji na jego temat, jakie możemy przeczytać w mediach, popełnił Chris z chłopakami niedawno piosenkę, która zrobiła sporo szumu i zwróciła moją uwagę. Dlatego właśnie piszę ten tekst.

We Pray

Coldplay zaprosił do wykonania We Pary takich artystów jak:

  • angielska raperka Little Simz,

  • nigeryjski piosenkarz Burna Boy,

  • palestyńsko-chilijska piosenkarka Elyannę,

  • argentyńska piosenkarka Tini.

Piosenka ukazała się 23 sierpnia 2024 roku. To drugi singiel z dziesiątego albumu Coldplay. Oczywiście momentalnie wskoczyła na wysokie miejsca list i rankingów wszelakich. Jednak nie to zadecydowało, że o niej piszę. Piszę, bo jest to jakaś forma popkulturowej modlitwy. Jakaś zachęta do zwrócenia się ku czemuś/komuś co przerasta człowieka i może pomóc tam, gdzie człowiek już nie daje rady.

Modlitwa

We Pray to modlitwa o:

  • wytrwałość,
  • powstawanie z upadków,
  • błogosławieństwo dla brata,
  • nieosądzanie innych,
  • przebaczenie grzechów,
  • przebudzenie,
  • (czyjąś) miłość mimo kroczenia w dolinie cienia śmierci,
  • uwolnienie od lęków,
  • otarcie łez,
  • prawdę,
  • uczciwość,
  • skromność,
  • niebo.

Baraye

W tekście We Pray padają słowa: By móc śpiewać Baraye. Wiemy co to Baraye? To jest dopiero historia! We wrześniu 2022 roku tzw. Irańska policja obyczajowa zatłukła na śmierć młodą dziewczynę Mahsę Amini. Dlaczego? Uwaga, będzie grubo! Ponieważ ich zdaniem założyła strój, który odsłaniał zbyt dużą część jej … głowy.

POP, czyli na kasę HOP – Krótka Historia Piosenki #10

Zgodnie z narzuconym po rewolucji w 1979 roku islamskim prawem, Iranki są zobowiązane do zakrywania włosów i noszenia długich, luźnych ubrań, aby ukryć swoją sylwetkę. Łamiącym prawo grozi publiczne upomnienie, grzywna lub areszt.

Jako głos protestu wobec tego barbarzyństwa Shervin Hajipour, irański artysta napisał pieśń Baraye, która błyskawicznie stała się nieoficjalnym hymnem protestów, które po tym incydencie wybuchły w Iranie. Piosenka po dwóch dobach miała już 40 milionów odsłon. Shervin został oczywiście przez irańskie władze aresztowany i zobowiązany do napisania piosenki o amerykańskich zbrodniach. Baraye dostała nagrodę Grammy i stała się globalnym protest songiem coverowanym przez wielu artystów. W tym przez Coldplay. No to już teraz wiemy, o co chodzi z tym Baraye w We Pray.

Świat potrzebuje modlitwy

Czy Coldplay’owe We Pray to tylko kolejny komercyjny kawałek bazujący na uniwersalnych emocjach i sloganach? Czy może jednak naprawdę jest zawarta w nim jakaś głębsza intuicja, przesłanie? Przesłanie o tym, że świat potrzebuje modlitwy. O tym, że świat potrzebuje pomocy spoza Ziemi. Bo jak łatwo zauważyć, świat sam ze sobą nie daje sobie rady.

Niech ta cudowna piosenka będzie zatem czymś więcej niż tylko kolejną cudowną piosenką. Niech będzie zachętą do prawdziwej modlitwy. Bo świat naprawdę jej potrzebuje.

Przeczytaj też: 

Najczęściej coverowane piosenki świata

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.