9 grudnia| Wiadomości

Największe szczęście tam, gdzie czeka Maryja

– Nie ma większego szczęścia, jak iść w stronę szczęścia, tego szczęścia, gdzie Ona, Niepokalana już jest i na nas czeka – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie drugiego odpustu w bazylice św. Floriana w Krakowie, gdzie w bocznym ołtarzu czczona jest Maryja Niepokalana w obrazie Matki Bożej Brzemiennej.

Modlitwę w bazylice św. Floriana w Krakowie rozpoczęto o godz. 12.00 – w Godzinie Łaski – adoracją Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu Matki Bożej Brzemiennej. Na początku liturgii proboszcz parafii św. Floriana zauważył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny to dzień bardzo drogi sercu chrześcijańskiego ludu.

Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”

– Święto to obchodzone na początku roku liturgicznego w okresie Adwentu rozjaśnia swoim światłem drogę nadziei Kościoła świętego – mówił ks. Łukasz Michalczewski.

Co więcej, przypomniał, że 8 grudnia przypada rocznica powołania abp. Marka Jędraszewskiego na pasterza Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Galbas żegna się z Kościołem katowickim

Łaska

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że prawda o niepokalanym poczęciu Maryi była wyznawana niemal od początku dziejów Kościoła, chociaż kształt dogmatu przyjęła stosunkowo późno, bo dopiero 8 grudnia 1854 roku. Zaznaczył, że kluczowym słowem bulli papieża Piusa IX Ineffabilis Deus ogłaszającej ten dogmat było „gratia”, czyli „łaska”. Archanioł Gabriel w scenie zwiastowania zwraca się do Maryi słowami: „bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”. W Ewangelii św. Łukasz posłużył się terminem „kecharitomene”. Metropolita krakowski zauważył, że jest to grecki imiesłów pochodzący od czasownika „charitoo”, który znaczy: „przemieniać kogoś przez łaskę, czyniąc go zatem życzliwym i pełnym wdzięku”. „Kecharitomene” oznacza więc: „uczynię cię albo przeniknę cię łaską”, i to raz na zawsze; już nie da się tego odmienić.

Papież: Niepokalane piękno Maryi modelem dla naszego życia

– Bóg powołując do istnienia Najświętszą Maryję Panną, obdarzył Ją właśnie tą szczególną łaską. Przeniknięta Jego miłością, Jego łaską – zostanie taka zawsze, raz na zawsze. To „kecharitomene” jest jakby imieniem Maryi, pokazującym Jej niezwykłość, Jej godność – jedyna z całego rodzaju ludzkiego, wolna od wszelkiego grzechu, począwszy od grzechu pierworodnego, raz na zawsze – mówił abp Marek Jędraszewski.

Maryja „Złotego Serca” uleczyła serce dziecka na Alasce

Godzina łaski i róże

Metropolita przywołał objawienia z Montichiari, w czasie których Matka Boża przekazała pielęgniarce Pierinie Gilli przesłanie o Godzinie Łaski, który wypada 8 grudnia o godz. 12.00, a także prawdę o trzech różach: białej, czerwonej i złotej, które symbolizują modlitwę, ofiarę i poświęcenie oraz pokutę, żal i nawrócenie.

– Te trzy róże mówią ciągle do każdej i każdego z nas: módl się, przyjmuj swoje cierpienia i łącz je z cierpieniami Chrystusa za zbawienie własne i całego świata. A wszystko dlatego, moi drodzy, bo nie ma większego szczęścia, jak iść w stronę szczęścia, tego szczęścia, gdzie Ona, Niepokalana już jest i na nas czeka – zakończył arcybiskup.

Najpiękniejsza Maryja Niepokalana. Jak wygląda? Mamy fotkę!

W czasie uroczystości do grona kanoników Kapituły św. Floriana i św. Jana Pawła II zostali włączeni ks. Jan Dziubek (kanonik honorowy) oraz ks. Stanisław Czernik, ks. Łukasz Michalczewski i ks. Rafał Wilkołek (kanonicy gremialni). Proboszcz parafii św. Floriana dziękując za to wyróżnienie, obiecał w imieniu wszystkich kapłanów troskę o powierzone im zadania, a szczególnie troskę o krzewienie kultu św. Floriana i św. Jana Pawła II.

Na zakończenie liturgii przedstawicielka parafii podziękowała abp. Markowi Jędraszewskiemu za modlitwę w Godzinie Łaski oraz złożyła życzenia z okazji 8. rocznicy powołania na urząd arcybiskupa metropolity krakowskiego.

 

Źródło: KAI