16 czerwca| NINIWA Team

Wyprawa piesza NINIWA Team. Najważniejsze informacje [AKTUALIZACJA]

Ekspedycja WE – Marsz Turecki. W tym roku NINIWA Team będzie wędrować po górach w krainie kebaba! Jak dołączyć? Podajemy szczegóły.

Termin wyprawy

Szacowany termin wyprawy pieszej to 31.08–23.09.2023 r. W tych datach są loty, na które rezerwujemy bilety. Kiedy bilety zostaną kupione – potwierdzimy dokładny termin.

Cel wyprawy

Nabierać doświadczenie przyjmowania życia i Boga. Intencją tegorocznych wypraw NINIWA Team jest modlitwa za młodych. Patronem wyprawy jest bł. Carlo Acutis.

Kraje: Turcja, Gruzja.

Plan wyprawy

Pożegnanie i wylot: spotykamy się 30 sierpnia o godz. 19:00 w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku. Msza Święta, kolacja i pożegnanie z rodzinami. Transport na lotnisko. Wylot 31 sierpnia.

Wyprawa: lądujemy w Kutaisi w Gruzji i przez Batumi dalej jedziemy busem wzdłuż linii wybrzeża w okolice miasta Trabzon w Turcji (380 km). Następnie wchodzimy w północny Taurus i idziemy po górach w kierunku wschodnim. Do miast i wsi schodzimy, by robić zapasy. W niedzielę odpoczywamy i regenerujemy się. Po zakończeniu trasy (ok. 400–430 km) odpoczywamy jeden dzień nad morzem i busem lub autostopem jedziemy na lotnisko do Kutaisi, a stamtąd odlatujemy do Polski.

Przekraczanie granic: Gruzja–Turcja. Drogowe przejście graniczne. Paszport jest najlepszą opcją.

Powrót do Polski: zakończenie wyprawy w Kokotku.

Styl drogi

W tym roku grupa liczyć będzie 25. uczestników, w tym dwóch duchownych. Liderem grupy jest o. Dominik Ochlak OMI. Idziemy na wiarę czyli bez umówionych noclegów i z całym „dobytkiem” na plechach. Warto podzielić się częściami namiotu i tym, co się da.

Budzimy się godzinę przed wyjściem każdego ranka. Wyruszamy zależnie od pogody i intensywności słońca. Domyślnie wymarsz o 6:00. Około 13:00 dłuższa przerwa na Mszę Świętą i obiad (to jest też zależne od położenia miast na trasie).

Tryb wędrówki: 40 minut marszu i 10 minut przerwy po dojściu ostatniej osoby. Taki tryb sprawdził się na poprzednich wyprawach, ale zawsze można go zastąpić innym, bardziej pasującym.

Plan dnia: pobudka, droga, Eucharystia, obiad, odpoczynek, droga, szukanie noclegu. Będą dni, kiedy 2-3 dni jemy w drodze. Jedzenie będziemy kupować u mieszkańców lub w sklepach i nosić zapas.

Gotowanie w 2–3 osobowych grupkach. Mamy dużą wiedzę na ten temat, którą chętnie się podzielimy!

Zwiedzamy ciekawe miejsca, miasta ale w miarę możliwości czasowych – kilka godzin.

W niedzielę nie idziemy. To okazja do odpoczynku, regeneracji i „dzielenia się życiem”, kiedy mamy czas na to, by porozmawiać o przeżywaniu drogi oraz o tym, co dobre i trudne. Może zdarzyć się tak, że wolna „niedziela” wypadnie nie w niedzielę. 😉

Funkcje na wyprawie

  • Budzikowi odpowiedzialni za pobudki – 4 osoby.
  • Mapowi odpowiedzialni za prowadzenie – 6 osób na zmianę, po jednej każdego dnia (mapy, GPS).
  • Gwizdkowy (nowość!) – do egzekwowania punktualnych zbiórek.
  • Śpiew podczas Mszy, czytania.
  • Osoby medyczne.
  • Osoby do fotografowania i spisywania relacji na stronę niniwa.pl.
  • Osobiste charyzmaty uczestników, instrumenty muzyczne itp.
  • Nosimy na zmianę „małego księdza” (zestaw przyborów liturgicznych).

Autostop

W dwuosobowych grupach (nigdy same dziewczyny). W tym roku jedyny odcinek autostopem to powrót dla chętnych po zakończeniu trasy pieszej na lotnisko w Kuaisi – ok. 180 km. Jednak kto chce, może ten odcinek przejechać busem.

Co zabrać?

Przemyślany wybór niezbędnych ubrań i wyposażenia, wygodny plecak, dobre buty. PASZPORT. Leki osobiste i te potrzebne w drodze każdy zabiera sam. Przed wyprawą podzielimy się precyzyjną listą rzeczy. Mamy też sprawdzone rozwiązania medyczne. Rozwiążemy problem zakupu butli do gotowania.

Koszty

  • Bilet PKP Lubliniec-Wrocław (IC26102), 30.08. o 20:41 – każdy kupuje sam
  • Grupowy bilet lotniczy (WizzAir) Wrocław-Kutaisi-Wrocław – 1650 zł
  • Bilet na autobus w Gruzji i Turcji – każdy kupuje sam
  • Ubezpieczenie grupowe w PZU (nieobowiązkowe, jeśli ktoś ma własne) – ok. 210 zł
  • Koszulka – ok. 200 zł
  • Jedzenie podczas wyprawy – indywidualnie

Wyprawa przygotowawcza

Spotykamy się przy schronisku Wisła-Soszów w piątek (23.06) wieczorem, max do północy i rozbijamy namioty (25 zł za os). Wyruszamy w drogę rano o 6:00. W niedzielę kończymy w Wiśle ok. 14:00, tak by można wrócić do swoich miast.

Na zakończenie wyprawy przygotowawczej, każdy podejmuje decyzję o tym, czy chce wziąć udział w wyprawie.

Udział w wydarzeniu jest obowiązkowy dla osób, które wybierają się na pieszą wyprawę NINIWA Team. Jest to wyprawa kwalifikacyjna przed wyjazdem do Turcji.

Trasa: Wisła, Głębce – Wisła, Głębce | mapa-turystyczna.pl

Warunki

Warunkami wzięcia udziału w wyprawie pieszej NINIWA Team są:

  • mail na: info@niniwateam.pl z potwierdzeniem udziału; lista kształtuje się według kolejności zgłoszeń,
  • przejście wyprawy przygotowawczej; dla osób, dla których wyprawa przygotowawcza okaże się ponad siły, mamy propozycje krótkich wypraw,
  • stan zdrowia pozwalający na udział w wyprawie,
  • wpłata całej kwoty za wyprawę w terminie do 10 dni po wyprawie przygotowawczej.

Cel formacyjny

Przede wszystkim cenna jest zdolność porządkowania potrzeb własnych, zauważania potrzeb innych ludzi, którzy są dookoła. To tworzy z nas wspólnotę mniej czy bardziej liczną, ale zawsze rzutuje na atmosferę w grupie.

Liczy się Bóg i człowiek. Chodzi o to, by każdy stawał się silny i wrażliwy jednocześnie.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl