Vatican Media
24 października| Wiadomości

Papież: Kościół nie jest warowną twierdzą, pragnie przyjąć wszystkich

Kościół musi mieć zawsze otwarte drzwi, aby mogli do niego wejść wszyscy ci, którzy tego pragną. To słowa Papieża z […]

Kościół musi mieć zawsze otwarte drzwi, aby mogli do niego wejść wszyscy ci, którzy tego pragną. To słowa Papieża z katechezy podczas audiencji ogólnej, w której kontynuował refleksję nad Księgą Dziejów Apostolskich. Jej treść osnuta była wokół tzw. Soboru Jerozolimskiego, który odbył się w sprawie przyjmowania do Kościoła pogan.

Franciszek przypomniał, że to Paweł Apostoł wraz z Barnabą zaangażowali się w długą podróż Słowa Bożego, aby mogło ono dotrzeć do wszystkich ludzi, także do pogan. Jednym z pierwszych miejsc ich działalnośći była Antiochia Syryjska, gdzie uczniowie Chrystusa po raz pierwwszy zostali nazwani chrześcijanami.

Kościół musi być otwarty na wszystkich

“ Z Księgi Dziejów Apostolskich wyłania się natura Kościoła, który nie jest twierdzą, lecz namiotem zdolnym do poszerzenia swojej przestrzeni (por. Iz 54, 2), aby mogli wejść wszyscy i do zapewnienia dostępu wszystkim. Kościół albo «wychodzi», albo nie jest Kościołem, albo jest w drodze, otwiera szeroko swe drzwi, aby mogli wejść, albo nie jest Kościołem, to znaczy nie «jest Kościołem otwartych drzwi» (Adhort. ap. Evangelii gaudium, 46) – zaznaczył Ojciec Święty. – Kiedy widzę jakiś kościółek, czy tu w Rzymie, czy gdziekolwiek indziej z zamkniętymi drzwiami, to jest to dla mnie zły znak. Kościoły muszą mieć zawsze otwarte drzwi, gdyż to jest znakiem domu, którym jest Kościół: zawsze otwarty. Kościół jest «powołany, by był zawsze otwartym domem Ojca. […] tak, aby ktoś, kto pragnie iść za natchnieniem Ducha i zbliża się, szukając Boga, nie spotkał się z chłodem zamkniętych drzwi» (tamże, 47). ”

Duch Święty pomaga przezwyciężyć napięcia i podziały

“ Zgromadzenie w Jerozolimie przedstawia nam ważne światło na temat sposobów radzenia sobie z różnicami i poszukiwania «prawdy w miłości» (Ef 4, 15). Przypomina nam, że eklezjalna metoda rozwiązywania konfliktów opiera się na dialogu polegającym na uważnym i cierpliwym słuchaniu oraz na rozeznaniu dokonanym w świetle Ducha Świętego. To właśnie Duch pomaga przezwyciężyć zamknięcia oraz napięcia i działa w sercach, aby w prawdzie i w dobru osiągnęły jedność – podkreślił Ojciec Święty. – Ten tekst pomaga nam zrozumieć synodalność. Interesujące jest to, co piszą Apostołowie w liście: «Postanowiliśmy bowiem, Ducha Święty i my» (por. Dz 15, 28) i to jest właśnie synodalność, obecność Ducha Świętego. W przeciwnym razie to nie będzie synodalność, ale mównica, parlament, zupełnie coś innego… 47). ”

Na zakończenie Franciszek zachęcił do modlitwy, aby Pan umocnił w chrześcijanach ducha dialogu, słuchania i spotkania oraz otwartości na wszystkich, aby także i ci, co są daleko mogli zasmakować i ukazać płodność Kościoła, matki wielu dzieci (por. Ps 113, 9).

 

Źródło: Radio Watykańskie