1 lutego| Wiadomości

Od 2019 r. Urząd Skarbowy wypełni PIT za Ciebie!

Dla tych, którym na samo hasło „rozliczenie podatkowe” ciarki przebiegają po plecach, mamy dobrą wiadomość. O ile nie prowadzimy działalności […]

Dla tych, którym na samo hasło „rozliczenie podatkowe” ciarki przebiegają po plecach, mamy dobrą wiadomość. O ile nie prowadzimy działalności gospodarczej, od tego roku nie będziemy musieli wypełniać zeznania podatkowego. Zrobi to za nas Urząd Skarbowy!

„Od 15 lutego na portalu podatnika prowadzonym przez Ministerstwo Finansów administracja skarbowa dla każdego przygotuje zeznanie podatkowe.” – mówi Grzegorz Baran, wspólnik w Kancelarii Baran i Pluta. – „W tym zeznaniu podatkowym znajdą się właściwie wszystkie dane, do których administracja skarbowa ma dostęp bez naszego udziału, podatnika, czyli będzie korzystała z bazy ZUS, z której będzie miała informacje odnośnie zapłaconych składek ZUS-owskich, odnośnie zapłaconego ubezpieczenia zdrowotnego które mamy prawo odliczyć od podatku.”

Prawnik przekonywał także, że urząd będzie korzystał z bazy PESEL. – „jeżeli posiadamy dzieci i korzystamy z ulg podatkowych na dzieci, to z bazy PESEL administracja skarbowa weźmie informacje dotyczące przysługujących nam ulg. Oczywiście będzie korzystała ze swojej bazy danych, czyli ze składanych PIT-11 przez płatników którzy nas zatrudniają, tam będzie określona kwota przychodów, będzie określona kwota kosztów uzyskania przychodu i kwota wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy.”

Do złożenia zeznania wystarczą zaledwie dwa kliknięcia. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, a nie wejdziesz na portal podatnika i nie zajrzysz do swojego zeznania, 30 kwietnia Twoje zeznanie zostanie automatycznie złożone i zatwierdzone przez administrację skarbową. 

„Jeżeli chodzi o ulgi podatkowe z których chcemy skorzystać, sugerowałbym tym podatnikom, żeby zainteresowali się swoim zeznaniem” – powiedział Baran. Prawnik poleca, by 15 lutego wejść na portal podatnika, przejrzeć swoje zobowiązanie podatkowe i jeżeli to zobowiązanie które przygotowała nam administracja skarbowa nie zawiera ulg do których mamy prawo za 2018 rok, żeby to zeznanie odpowiednio zmodyfikować i zatwierdzić, co będzie równoznaczne z jego złożeniem.

W tym roku pierwszy raz administracja skarbowa za nas przygotuje nasze zeznania podatkowe, na razie tylko dla podatników rozliczających się w zeznaniach PIT-37 i PIT-38, w przyszłym roku dojdą nam jeszcze przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, w postaci zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

 

©Newseria