4 marca| Wiadomości

Już można ubiegać się o e-dowód

Od dziś można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Nowe dokumenty będą podobne do wydawanych do […]

Od dziś można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Nowe dokumenty będą podobne do wydawanych do tej pory, będą jednak wyposażone w wydrukowany specjalny numer, kod kreskowy oraz niewidoczny chip.

Nie ma obowiązku wymiany naszych dowodów osobistych na nowe e-dowody. Jeśli jednak upływa nam termin ważności dowodu w najbliższych dniach, nowy dowód otrzymamy już z warstwą elektroniczną.

Nowe e-dowody będą posiadały elementy ułatwiające nam wizyty w urzędach. Znajdzie się tam podpis osobisty oraz otrzymamy możliwość umieszczenia w nim certyfikatu kwalifikowanego, dzięki czemu będziemy mogli podejmować decyzje za pomocą podpisu elektronicznego. To oznacza, że zamiast wypełniać wnioski, wystarczy, że przyłożymy dowód do czytnika i wpiszemy pin, co będzie równoznaczne ze złożeniem podpisu. Za pomocą e-dowodu będzie można między innymi logować się do portali administracji publicznej, odnotowywać fakt odbycia wizyty u lekarza.

E-dowód będzie można także zawiesić – w dowolnym urzędzie gminy lub przez Internet – na maksymalnie 14 dni, w sytuacji, gdy nie wiemy, gdzie jest dokument, ale mamy nadzieję na jego odnalezienie. Jeśli w tym czasie decyzja nie zostanie cofnięta, dokument zostanie unieważniony.

Nowe e-dowody będą wydawane bezpłatnie.

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: